Menneet näyttelyt Galleria Ratamossa
Voit selailla Galleria Ratamossa esillä olleita menneitä näyttelyitä valikosta vuotta klikkaamalla.
Menneet näyttelyt Galleria Ratamossa vuosittain
18.1.–11.2. Päivikki Kallio
15.2.–10.3. Johan Buch (DEN): Frontal Cortex / Joonas Ahtikallio: Pimeä puutarha
5.-29.1. Colin Lyons: We will find salvation in strategic chemical spills
2.-26.2. Jyrki Markkanen: Kokoelmat / Alueet
2.–26.3. Maria Erikson: Soft Touch on the Deckle
31.3.–23.4. Harri Pälviranta: Väkivallan koreografia
27.4.–21.5. Maija Kumpulainen-Sokka: 60/80
25.5.–18.6.
Jaana Rannikko: Alkemisti
Anna-Kaisa Vuonokari: Asunto
22.6.–16.7. Janne Laine: Matkalla
20.7.–13.8.
Jenny Albrecht & Samuli Arkko: Suuri persenäyttely
Kari Paajanen: Leikin loppu
17.8.–17.9. Laura Ukkonen: Omissa tiloissa (olkapäiden asentoja)
21.9.–22.10.
Henri Airo: Yritys laskea välinpitämättömyyttä
Anssi Ruuska: Haihtuva metsä
27.10.–10.12. Elina Brotherus - Liike
14.12.2023–14.1.2024 Project Babel
7.−30.1. Mobile@Nordic2022
3.−27.2. Ilja Karsikas
3.−27.3.
Anni Kinnunen: The Great Escape
Timo Takala: Kuppi kahvia
31.3.−24.4.
Pirjetta Brander: Kihisevä tyhjä
Lars Holmström: – digit – brut –
28.4.−22.5. Jussi Puikkonen: Pilluralli
26.5.−19.6. Marjo Pitko: Maiseman poeettinen flow
23.6.−17.7.
Pimiötaiteilijat: Khronos & Topos
Jenni Haili, Natalia Kopkina, Patrick Kuoppamäki, Katri Lassila ja Taru Samola
21.7.−14.8. Henni Kitti: Wunderkammer
18.8.−11.9.
Natalie Hamada, Jenni Niskala, Aino Sinda: Life in Place
Salla Sillgren: Liitos
15.9.−9.10. Teija Immonen ja Taina Kokkonen: Kuosit ja kuviot
13.10.−6.11.
Mikko Rikala: DRIFT
Liina Aalto-Setälä: Maa, joka kuiskaa
10.11.−4.12. Maija ja Kristoffer Albrecht
grafiikkaa ja valokuvia
9.12.−31.12. Kerrostumia -Valokuva- ja mediataideyhdistys Valmed ry
7.–31.1. Tuukka Peltonen ja Matti Kalkamo
4.2.–21.3. #massisolationfi
26.3.–25.4. Heikki Willamo: MIELEN KUVIA -valokuvia eläimistä
30.4.–23.5. Ari Saarto: SILENCE & NOISE
27.5.–20.6. Daniel Nagy: Project O., Part I
24.6.–18.7. Parasta juhlaa, Lahden taidegraafikot ry.n 40 vuotisjuhlanäyttely
22.7.–15.8. Eeva Hannula: Tässä huoneessa on mahdollisuus ajatella reunaa ja sen yli putoamista
19.8.–12.9. Sanna Horvath: Monien koti
16.9.–10.10. Mikko Sakala ja Manja Riihelä: Ohut tila
14.10.–7.11.
Petteri Cederberg: Todellisuuden mielikuvitukset
Heidi Suikkanen: Piirustuksia arjesta ja mielikuvituksesta
11.11.–5.12. Alue 15: Keskisuomalaisen valokuvataiteen aluenäyttely
9.12.–2.1.2022 Olli Puusaari
9.1.–2.2.
Noora Ojanperä: Gone and Found
Anne Monthan: Ei teidän kaltaisista ikinä tiedä
6.2.–1.3. Vappu Johansson ja Metta Savolainen: Matemaattisia olentoja
5.3.–26.4.
Aki-Pekka Sinikoski ja Astrid Sinikoski: New Ghosts
Minna Karhunen: to all the boys i´ve liked before, kirjastogalleria
2.4.–24.5.
Ilja Karsikas: Vino puu, näyttely siirretty vuodelle 2022
30.4.–24.5.
Ari Saarto, näyttely siirretty vuodelle 2021
2.6.–18.6.
Laurene Bois-Mariage: Like It Or Not, Blue Anthropometries
Markus Luiro: Piirustuksia
25.6.–19.7. MobileNordic2020
23.7.–16.8. Virve Lilja: Between the Lines
20.8.–13.9.
Aleksi Rytkönen: Arki jossain muualla
Iiro Immonen: Route 6540
17.9.–11.10. Inka-Maaria Jurvanen: Meteli ja hiljaisuus
15.10.–8.11.
Henna Tyrväinen: Inside the Glass House
Paula Humberg: Dispersal
12.11.–5.12. Mari Hallapuro: Pimeä
10.12.–3.1. Joel Karppanen: Alhaisolauluja
10.1.–3.2.
Heli Kurunsaari: Vihreä oksa
7.2.–3.3. Rajojen yli/Crossing Borders
7.3.–31.3. Kati Leinonen: Äimärautio
4.4.–28.4. Caj Bremer: Unimaailmani
2.5.–26.5.
Connecting Provincial Workshops and International Printmakers:
• Grafiikka- ja valokuvakeskus Ratamo, Jyväskylä
• Trykkerietberg, Bergen, Norja
• KKV - Kollektiva Konstnärsverkstan, Härnösand, Ruotsi
• OBS - Oficina Bartolomeu dos Santos, Tavira, Portugali
30.5.–20.6.
Yuki Nagashima: I Am Here
Anni Kristiina: Can You See Us?
27.6.–21.7.
Emmi Minkkinen: Juurilta versoo
Niina Vehmaa: Silkohapset
25.7.–18.8. Hanna Råst: Aftermath
22.8.–15.9. Anniina Vainionpää: Vieras
19.9.–13.10. Luovan valokuvauksen keskuksen 30-vuotisjuhlanäyttely
17.10.–10.11. Inari Krohn, Mirka Hokkanen ja Laura Pohjonen: Luonnon lapsia, yhteisnäyttely
14.11.–8.12. Keski-Suomen valokuvataiteen 14. aluenäyttely
12.12.–5.1.2020
Juha Laakso: Natura Forma
Tomáš Žemla: Interfields
11.1.–4.2. Keskisuomalaisen valokuvataiteen 13. aluenäyttely
8.2.–4.3. Emma Lappalainen: Typographus, rivit
8.3.–1.4. TOÛA TOÛA: A Year without Water
5.4.–29.4. Miina Laine: Meri
4.5.–27.5.
Jari Haanperä: Kuvajaisia
Anna Kuokkanen: Odotustila - turvapaikanhakijoiden arki Suomessa
31.5.–21.6.
Markus Lampinen: KUVIA
Simo Peteri: Paikalliset
28.6.–22.7. Juha Myllymäki: Lucid Dreams- Hortoilua Afrikassa
25.7.–19.8. Pierre Oscar Brunet: Muistin väri
23.8.–16.9. Mobile Nordic 2018
20.9.–14.10. Eeva-Liisa Isomaa: Livian talo
18.10.–11.11. Jouko Lehtola: Some Girls Meet Young Heroes
15.11.–9.12. PUUN SYYT ja seuraukset -Suomen puupiirtäjien seura
12.12.–6.1.2019 4XJKL
12.1.–5.2. Päivi Hintsanen: Kyyneltarha
9.2.–5.3.
Aki Roukala: Hailuoto
Mari Hokkanen: Set & Settings, kirjastogalleria
9.3.–2.4. Aino-Kaarina Pajari: Elokuu
6.4.–30.4.
Jaana Rannikko: Kapteeni & Komppania
Irma Varrio & Ari-Matti Nikula: Northern Impressions, kirjastogalleria
5.5.–28.5. Aura Kotkavirta & Jussi Juurinen
1.6.–25.6. Mobile Nordic 2017
29.6.–23.7. Turun Taidegraafikot
27.7.–20.8. Esa Ylijaasko: November Is a Beginning
24.8.–17.9.
Kaisa Koljonen & Marko Ikävalko: Undercurrent
Outi Koivisto: Maisema näkee
21.9.–15.10.
Petri Juntunen: At the Heart of It All
Annika Kivi: Pinnalla
19.10–21.11. Anna Alapuro
16.11.–10.12. Ville Malja: Oodi elämälle
14.12.–7.1.2018 Ratamon graafikot
14.1.–7.2.
Noomi Ljungdell: Inventaario
Auerniitty & Heinonen: Vuoksi
11.2.–6.3. Reijo Kärkkäinen: Down by the River
10.3.–3.4. Hanna Råst: Pine Needle
7.4. –30.4.
Sanna Kumpulainen: The Beginning
Maria Pääkkönen: Revisiting Unknown Places
5.5.–29.5.
Markus Jokela: Kuvia Suomesta
Uusin silmin - Valokuvaprojekti turvapaikanhakijanuorten kanssa, kirjastogalleria
2.6.–26.6. Irma Tonteri & Laura Vainikka: Etäisyys
30.6.–24.7.
Keski-Suomen valokuvataiteen 12. aluenäyttely
Maria Lassila-Merisalo & Kati Laukkanen: Pitkään imetetyt, kirjastogalleria
28.7.–21.8.
Mobile 2016
Lorenzo: Rallye People, kirjastogalleria
25.8.–18.9.
Kaspar Ruoff: Veden valossa
Isla Peura: Peitossa, kirjastogalleria
22.9.–16.10.
You Make Mine, I Make Yours,
suomalais-irlantilainen näyttelyprojekti
Johnny Bugler, Conall Cary, Dominic Fee ja Fiona Kelly (Irlanti)
Tuomas Hallivuo, Naoji Ishiyama, Jyrki Markkanen, Aino-Kaarina Pajari
20.10.–13.11.
Guy Langevin: Falling Angels
Martti Matilainen: Pitkä tie, kirjastogalleria
17.11.–11.12. Pro Litografia
15.12.–8.1.2017 Rikki-kollektiivi, Bad Hair Days
15.1.–8.2. Nobuyuki Kobayashi: Portrait of Nature–Myriads of Gods
12.2.–8.3. Antti Nieminen (1924-2007), Kivipiirtäjän kevät. Muistonäyttely. Teoksia Suomen Taidegraafikoiden kokoelmasta
12.3.–5.4.
Jaakko Heikkilä: Jeesus seisoo Ruottin puolela
Minna Koponen: Asiaton oleskelu sallittu, kirjastogalleria
9.4.–3.5. Hanna Koikkalainen: Lakkautettu kylä
9.5.–14.6. Connections North: MIRROR IMAGES
18.6.–12.7.
Kaupunkikerroin 2015 – videoteoksia: Merja Nieminen & James Andean: Re:****Sitruuna ja meduusa
Juhana Moisander: A Game of Cards
16.7.–9.8.
Anne Tamminen. Eläintarha IV
Heíkki Humberg: Human Nature
13.8.–6.9. Grayscale: Alexandra Schewski, Jan Kromke ja Johanna Pihlajamaa
10.9.–4.10. Vilniaus Grafikos Meno Centras esittää: Lida Dubauskiené ja Egle Vertelkaité
10.10.–1.11. Tero Puha: Blocked States
5.11.–29.11. Mobile Nordic 2015
3.12.–10.1.2016 Reetta Ahonen: Basic Things -Puupiirroksia ja instalaatioita
2.1.–12.1. Raiteen vierestä
23.1.–2.3. Live Herring ´14 - koneita ja robotteja
6.3.–30.3. István Orosz: Piiretty aika
3.4.–4.5. David Muth: Preface
8.5.–1.6. Johanna Ketola: Shine on You, Eevaliisa
5.6.–29.6. Ella Kettunen, Annamari Kinnunen, Kukka Pitkänen: Perimmäistä olevaa
3.7.–27.7. Perttu Saksa: A Kind of you
31.7.–24.8.
Marko Hämäläinen: Ääri
Erkki Salomaa: Urbaanit
28.8.–21.9. Marjo Hyttinen: Jälkiä
25.9.–19.10. Kangas. Katoava tehdas
23.10.–16.11. Mobile2014@ FI
20.11.–14.12. Tuomas Hallivuo: Neljä huonetta ja heittiö
18.12.–11.1.
Keski-Suomen valokuvataiteen 11 aluenäyttely
Markus Henttonen: Silent Night, kirjastogalleria
10.1.–3.2. Dominik Wlodarek: Grafiikkaa
7.2.–3.3.
Julia Weckman: Mental Traveler
Sami Kulju: Epälineaarinen päiväkirja 2011-2012
18.4.–12.5. Maija Kumpulainen-Sokka: Oppia ikä kaikki. 70-vuotisnäyttely
16.5.–9.6. Antti Haapio ja Petri Nuutinen
13.6.–7.7. Tuula Moilanen: Ukiyo-e-mitate -kuvia ja avaruusmatkan tuliaisia
11.7.–4.8. R.C. Snellman: RETROperSPEKTIIVI
8.8.–1.9. Valon murteet - Luovan valokuvauksen keskus ry:n jäsennäyttely
5.9.–29.9. 11 - kollektiivi: Suomi/Finland
3.10.–27.10. Fiona Kelly: There Are Thousands of Taps Dripping
9.10.–10.11.
Max Steffansson & Esa Ylijaasko: Matkalla - On the Road, kirjastogalleria
31.10.–24.11. Synopsis: Naoji Ishiyama, Emma Lappalainen ja Jyrki Markkanen
28.11.–29.12. Mobile2013@ JKL