Hyppää pääsisältöön

Jyväskylän kaupunginhallituksen päätöksiä 7.9.2026 olleesta kokouksesta

Jyväskylän kaupunginhallitus hyväksyi tänään olleessa kokouksessaan mm. avustustoiminnan yleiset periaatteet.

Kuva
Kokousnuija alustalla. Kuva Jaana Pinson

Jyväskylän kaupungin avustustoiminnan yleiset periaatteet

Kaupunginhallitus hyväksyi Jyväskylän kaupungin päivitetyt avustustoiminnan yleiset periaatteet. Päivitetyissä periaatteissa avustustoiminnan yleisiin periaatteisiin on tehty tarpeellisia selkeytyksiä ja tarkennuksia sekä joitakin sisällöllisiä muutoksia. Uutena avustustyyppinä on otettu käyttöön kumppanuusavustus, joka korvaa aiemmin käytössä olleet kumppanuussopimukset.

Jatkossakin avustusten myöntämisen keskeinen periaate on, että avustettavan toiminta edistää kaupungin strategian mukaista toimintaa tai täydentää kaupungin järjestämiä palveluita. Avustettavan toiminnan tulee myös edistää kuntalaisten hyvinvointia tai kaupungin elinvoimaa. Toiminnan vaikuttavuuden arvioinnissa hyödynnetään avustuskohtaisesti määriteltyjä kriteerejä.

Ira Vainikaisen (Vas.) ym. valtuutettujen valtuustoaloite Viihtyisämpi kaupunki mainontaa rajoittamalla

Kaupunginhallitus käsitteli osaltaan vastauksen valtuustoaloitteeseen koskien kaupungin mainonnan rajoittamista. Vastaus etenee seuraavaksi valtuuston käsittelyyn.

Ira Vainikaisen (Vas.) ja 17 muun valtuutetun allekirjoittamassa valtuustoaloitteessa esitetään ulkomainonnan määrän vähentämistä sekä ulkomainonnan sisällöllistä ohjaamista kaupunkikuvallisista, viihtyisyyteen ja kestävään kulutukseen liittyvistä syistä. Aloitteessa esitetään eettisten periaatteiden käyttöönottoa siten, että fossiilimainonta ja muu kestämätöntä kulutusta edistävä mainonta rajataan kaupungin hallinnoimilta mainospaikoilta, kaupallisten mainospaikkojen määrän vähentämistä nykyisten sopimusten päättyessä sekä vaihtoehtoisten viestintäkanavien selvittämistä paikallisille yrityksille ja yleishyödyllisille toimijoille, mainospaikkojen sijoittelun arviointia nykyistä laajemmin kaupunkikuvan, viihtyisyyden ja kulttuuriympäristöjen näkökulmasta.

Kaupunkirakennepalvelujen näkemyksen mukaan ulkomainonta on nykyisessä laajuudessaan hallittu ja säädelty osa kaupunkiympäristöä. Mainoslaitteiden määrä ei ole merkittävästi kasvanut, ja niiden sijoittamista ohjaavat kaupunkirakennelautakunnan hyväksymät liikenneturvallisuuteen perustuvat periaatteet. Ulkomainonnalla saavutetaan kaupungille taloudellisia sekä palvelutasoon liittyviä hyötyjä.

Kaupunkirakennepalvelut ei pidä tarpeellisena ryhtyä yleisiin ulkomainonnan vähentämistoimenpiteisiin. Sen sijaan ulkomainonnan määrää, sijoittumista, vaikutuksia kaupunkikuvaan arvioidaan jatkossakin tapauskohtaisesti voimassa olevien periaatteiden ja ohjeiden mukaisesti.

Lisäksi seurataan aktiivisesti Helsingin ja muiden kaupunkien selvityksiä sekä mahdollisia uusia toimintamalleja mm. fossiilimainonnan ja kestävän kulutuksen osalta. Mikäli selvitysten perusteella todetaan käyttökelpoisia ja oikeudellisesti kestäviä toimintatapoja, voidaan niitä arvioida ja ottaa huomioon myös Jyväskylän tulevien ulkomainontasopimusten valmistelussa.

Keskustelun aikana Jenni Suutari (Vas.) esitti Matleena Käpin (Vas.) kannattamana, että asia palautetaan uudelleen valmisteltavaksi siten, että fossiilimainonnan ja muiden sisältörajausten oikeudelliset reunaehdot selvitetään ja aloitteen vastauksessa huomioidaan mainonnan haitalliset ympäristövaikutukset. Palautusesitys hävisi kuitenkin äänestyksessä äänin 8-4 (1 poissa) ja asian käsittelyä jatkettiin. Keskustelun aikana ei tehty enää muutosesityksiä, joten esitys hyväksyttiin pohjaesityksen mukaisena.

Työterveys Aalto Oy:n ylimääräinen yhtiökokous 16.9.2026

Kaupunginhallitus nimesi kaupungin edustajaksi Työterveys Aalto Oy:n ylimääräiseen yhtiökokoukseen henkilöstöjohtaja Arja Aroheinän ja antoi hänelle ohjeeksi hyväksyä suunnatun osakeannin Keski-Suomen hyvinvointialueelle yhtiön hallituksen esittämien ehtojen mukaisesti.

Yhtiö laskee liikkeelle uusia osakkeita 33 kappaletta. Osakkeet lasketaan liikkeelle osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen. Järjestelyllä varaudutaan hankintalain muutokseen. Lain mukaan sidosyksikön omistajalla tulee olla vähintään kymmenen prosentin omistusosuus, jotta hankintoja voidaan jatkossakin tehdä ilman kilpailutusta. Osakeanti on näin ollen tarpeen, jotta Keski‑Suomen hyvinvointialue voi saavuttaa vaaditun omistusosuuden ja siten jatkaa palveluhankintojen tekemistä Yhtiöltä.

Osakkeet annetaan merkittäväksi Keski-Suomen hyvinvointialueelle, joka merkitsee kaikki osakeannissa annettavat osakkeet. Merkinnän jälkeen Keski-Suomen hyvinvointialueen omistaa yhteensä 34 kpl yhtiön osakkeita. Yhtiön osakkeiden kokonaislukumäärä annin jälkeen on 333 kpl ja Keski-Suomen hyvinvointialueen omistusosuus yhtiöstä 10,21 %.

Osakkeiden merkintähinta on 5 157,04 € / osake ja merkintähinta merkitään kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Kaupunginhallituksen kokouksen esityslista

Esityslistat ja pöytäkirjat

Lisätietoja:
Jyväskylän kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Hämäläinen, p. 040 064 7171
Jyväskylän kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja Katja Isomöttönen, 040 730 3406
Jyväskylän kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja Meri Lumela, p. 050 554 7167
Kaupunginjohtaja Timo Koivisto, p. 050 336 2819

Asiasanat: