Hoitosuunnitelma perustuu kaupungin metsäohjelmaan. Työssä on huomioitu monipuolisesti alueen maisemalliset, virkistykselliset, ekologiset ja metsänhoidolliset tavoitteet. Keskeisenä periaatteena on säilyttää metsän tuntu samalla, kun turvataan metsien elinvoimaisuus ja turvallinen virkistyskäyttö pitkällä aikavälillä.
Valtaosa alueen metsistä kuuluu ulkoilu- ja virkistysmetsien hoitoluokkaan. Suuri osa alueen puustosta on 60–70 luvulla perustettuja tiheitä istutusmetsiä. Suunnitellut toimenpiteet ovat pääasiassa varttuneiden metsien harvennus- ja poimintahakkuita. Osassa tasarakenteisia kuusimetsiä, joissa jatkuvan kasvatuksen mahdollisuudet ovat rajalliset, esitetään myös uudistamiseen tähtääviä toimenpiteitä. Näitä alueita uudistetaan puustoltaan sekapuustoisemmiksi, jolloin tulevaisuuden metsät ovat maisemallisesti monipuolisempia, sekä paremmin erilaisia tuhoja ja muuttuvia ilmasto-olosuhteita kestäviä.
– Metsänhoidolliset toimenpiteet jakautuvat seuraavalle kymmenelle vuodelle eikä toimenpiteitä toteuteta kerralla. Töiden ajoituksessa huomioidaan alueen vilkas virkistyskäyttö. Esimerkiksi hiihtämiseen kohdistuvia haittoja pyritään minimoimaan toteuttamalla hakkuut pääsääntöisesti hiihtokauden ulkopuolella, kertoo metsäasiantuntija Arto Vuorinen Jyväskylän kaupungilta.
Luontoarvot on huomioitu suunnittelussa kattavasti. Alueella on tehty liito-oravaselvitys sekä erillinen selvitys uhanalaisista jäkälä-, sammal- ja kääväkäslajeista. Selvityksissä ei havaittu uhanalaisia lajeja. Suunnittelualueella on suojeltua metsää yhteensä 21,7 hehtaaria, ja nämä kohteet jätetään metsänhoitotoimien ulkopuolelle. Luonnonhoito huomioidaan osana kaikkea metsänkäsittelyä. Metsiin jätetään esimerkiksi lahopuuta, säästöpuita ja säästötiheikköjä, ja metsien kehityksessä suositaan sekapuustoisuutta. Arvokkaita luontokohteita jätetään kokonaan toimien ulkopuolelle.
Tutustu hoitosuunnitelmaa
Jätä palautetta
Lisätiedot:
Arto Vuorinen, p. 040 193 8520, [email protected]