Hyppää pääsisältöön

23.6.2025

Kuva
Hymyilevät naiset järven rannalla, laiva taustalla. Kuva Hanna-Kaisa Hämäläinen
Kesä Jyväskylässä tarjoaa jälleen ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua kaupungin historiaan, arkkitehtuuriin ja kulttuuriperintöön asiantuntevien oppaiden johdolla.

Opastetut yleisökierrokset vievät osallistujat keskelle kiehtovia tarinoita ja unohtumattomia maisemia – kävellen ja bussilla. Kierroksilla pääsee tutustumaan muun muassa maailmankuulun arkkitehdin Alvar Aallon ja hänen kollegansa Wivi Lönnin suunnittelemiin kohteisiin, Seminaarinmäen vehreään historiaan, sekä Jyväskylän vanhan hautausmaan vaikuttaviin henkilöihin ja tarinoihin. 

Uutuutena mukana ovat myös Europe’s Coolest City Walking Tour, joka esittelee Jyväskylän urbaania sykettä kansainvälisestä näkökulmasta englanniksi, sekä matkat Metsä Groupin Pro Nemus -vierailukeskukseen Äänekoskelle. 

Heinäkuussa on myös helppo vierailla Unescon maailmanperintökohteessa Petäjäveden vanhassa kirkossa, kahdella opastetulla bussikierroksella.  

- Opastuksia on tänäkin kesänä myös englanniksi heinä-elokuun aikana, jolloin Keski-Suomeen saapuu eniten ulkomaalaisia matkailijoita ja vaihto-opiskelijoita. Englanninkielinen opastus on hauska kokemus myös kielitaitoiselle paikalliselle, vinkkaa matkailuneuvoja Rinna Valjakka Visit Jyväskylä Regionista.  

- Hautausmaaopastukset ovat Suomen suosituimpia, niin myös Jyväskylässä. Tälle kesälle lisättiin hautausmaaopastusten määrää, jotta lippuja riittäisi halukkaille ja kesän uutuuskierros hautausmailla on Entisajan ammattilaiset,  kommentoi Minna Korhonen Jyväskylän matkailuoppaat ry:stä.

Jyväskylän katukuvassa liikkuu kesällä tuttuun tapaan myös matkailuneuvonnan Infopyörä Alvar, josta niin matkailija kuin paikallinenkin voi hakea vinkkejä, esitteitä ja karttoja. Matkailuneuvojan kuljettamaan Infopyörä Alvariin voi törmätä hyvällä säällä esimerkiksi Kirkkopuistossa, kävelykadulla, Lutakon satamassa ja Aalto2 –museokeskuksella.  

Lipunmyynti

Liput ovat myynnissä Jyväskylän kaupungin verkkokaupassa. Lippuna toimii ostoksesta sähköpostiin saatu kuitti. Lippu tulee hankkia etukäteen. 

Hinnat

  • Kävelykierrokset 10 €/hlö
  • Bussikierrokset 5–27 €/hlö  

Lisätiedot

Tiedot kesän kierroksista: Opastetut yleisökierrokset | Visit Jyväskylä 

Rinna Valjakka | Visit Jyväskylä Region
[email protected] 
p. 050 512 6133
visitjyvaskyla.fi

Minna Korhonen | Jyväskylän Matkailuoppaat ry
[email protected]
p. 050 564 5693
jyvaskylaguides.fi