Hyppää pääsisältöön

2.6.2025

Kuva
Kevytmoottoripyörä kirkkaassa päivänvalossa, taustalla puita ja rakennus. Kuva Esa Linna
Parina viime vuonna kiinnostusta herättänyt JKLMotofest järjestetään tänä vuonna lauantaina 14.6. klo 14–18 Killerin tapahtuma-alueella (Sykeraitti 3). Maksuttomasta tapahtumasta ovat vastuussa mopoilun aktiiviset harrastajat eli miittiliiderit. Kaiken ikäisille suunnatun tapahtuman tavoitteena on myös esitellä mopoilua harrastuksena ja hälventää mahdollisia ennakkoluuloja, joita harrastukseen liittyy.

Tapahtuma on rakennettu 170-metrisen ajosuoran ympärille. Ajosuora mahdollistaa nuorille turvallisen paikan harjoittaa temppuja, joita ei tieliikenteessä voi tehdä. JKLMotofest 2025-tapahtumassa nähdään lisäksi vaikuttavia stunt-näytöksiä, jotka toteutetaan paikallisin kyvyin. Paikalla on myös Vaajakosken VPK, jonka pisteellä voi harjoitella alkusammutustaitoja.

Yleisö pääsee katsomaan myös kalustonäyttelyä, johon on ollut ennakkoilmoittautuminen. Kalustonäyttelyn voittaja palkitaan kahden lipun paketilla 28.6. järjestettävään drifting-tapahtumaan. Motofestiin mopolla tai moottoripyörällä paikalle saapuvien kesken arvotaan myös kahden lipun paketteja samaiseen tapahtumaan.

Tapahtuma rakentuu yhteistyössä Jyväskylän kaupungin, järjestöjen ja yritysten kanssa

Miittiliiderien apuna tapahtuman järjestämisessä ovat Jyväskylän kaupungin nuorisopalvelut, Jyväskylän moottoriklubi ry ja Keski-Suomen konepyöräseura. Yhteistyöhön ovat lähteneet mukaan muun muassa autokouluja ja rengasliikkeitä.

- Esittelijöitä ja tapahtuman tukijoita on useita, mopovaatebrändistä rengasliikkeisiin, kertoo Eemeli Taivassalo, tapahtuman yksi miittiliideriaktiiveista.

Nuoret järjestäjät ovat saaneet tapahtumaan avustusta Jyväskylän nuorisovaltuustolta.
 

Lisätiedot:

Anna-Bodil Boe
vastaava nuorisonohjaaja
p. 050 539 5042
[email protected]