25.4.2023
Aalto2 avaa ovet maailmanperintökohteisiin

Aalto2:n “Ihmisen jäljet – maailmanperintöä” -näyttely avaa uuden museokeskuksen ovet yleisölle 27.5.2023 Jyväskylän Ruusupuistossa.
Ihmisen jäljet – maailmanperintöä
Alvar Aalto -museon ja Keski-Suomen museon yhdessä tuottama avausnäyttely valottaa menneisyyden perintöä ja pohtii sen kautta nykyhetkeä ja tulevaa – mitä jälkiä meidän ajastamme jää jälkipolville? Kokonaisuus on esillä Aalto2-museokeskuksessa viiden näyttelyn sarjana, joka avaa rakennetun perinnön ja kulttuuriperinnön monimuotoisuutta.
Näyttely esittelee sekä aineellista että aineetonta perintöä Kiinan muurilta suomalaisen saunakulttuurin kautta moderniin arkkitehtuuriin liittäen sen Alvar Aallon töihin. Näyttelyn kuratoinnista ja näyttelyarkkitehtuurista vastaa suomalais-espanjalainen arkkitehtiduo Anna ja Eugeni Bach. Kokonaisuuden viisi näyttelyä valottavat osaltaan perinnön käsitettä: Maailmanperintö, Tunnetut, Suomalainen saunakulttuuri, Suomi ja maailma, Modernit.
Katso lisää täältä: Aalto2 avaa ovet maailmanperintökohteisiin