Hyppää pääsisältöön

10.5.2022

Wivi Lönnin 150-vuotissyntymäpäivän kunniaksi Keski-Suomen museossa järjestetään pe 20.5. klo 15.30 juhlaseminaari, jossa keskustellaan Wivin elämästä ja arkkitehtuurista. Seminaarin jälkeen museossa avautuu juhlanäyttely Rauhaa tulin täältä hakemaan – Arkkitehti Wivi Lönnin Jyväskylän aika.
Kuva
Wivi Lönn puutarhassaan veljentyttärensä kanssa kesällä 1915. Kuva: Ville Lönn / KeMu, kuvan väritys: Jussi Jäppinen. Kuva Ville Lönn

Arkkitehti Wivi Lönnin (1872-1966) syntymästä tulee 20.5.2022 kuluneeksi 150 vuotta. Sen kunniaksi Keski-Suomen museossa järjestetään juhlaseminaari, jossa keskustellaan Wivin elämästä ja arkkitehtuurista. Mukana ovat kirjailija Pirkko Soininen, tietokirjailija Jussi Jäppinen sekä kirjailijat Leena Virtanen ja Kristiina Markkanen. Keskustelu pohjautuu heidän julkaisemiinsa teoksiin Valosta rakentuvat huoneet, Muistojen Albumi sekä Wivi ja Hanna.

Seminaarin avaussanat lausuu Wivi Lönn -seuran puheenjohtaja Pentti Pouttu. Juhlapuheen pitää professori Osmo Pekonen. Tilaisuudessa kuullaan myös lyhyt videotervehdys tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkoselta.  Lisäksi seminaarissa esitetään katkelma Tarja Matilaisen Valoa! -monologista. Tapahtuma tuotetaan yhteistyössä Wivi Lönn -seuran kanssa.

Seminaarin jälkeen Keski-Suomen museossa avautuu Wivi Lönnin 150-vuotisjuhlanäyttely Rauhaa tulin täältä hakemaan – Arkkitehti Wivi Lönnin Jyväskylän aika. Näyttelyssä esitellään arkkitehdin elinkaari ja keskeiset työt, mutta ennen kaikkea hänen elämäänsä ja työskentelyään Jyväskylässä. Näyttelyn on suunnitellut FT Jussi Jäppinen.

Wivi Lönn 150 vuotta –juhlaseminaariin on ennakkoilmoittautuminen Lyytin kautta.
Ilmoittautuminen päättyy su 15.5.

Tilaisuuteen voi osallistua paikan päällä max. 100 hlöä ja seminaaria on mahdollista seurata myös etänä Keski-Suomen museon Youtube-kanavan kautta.

Juhlaseminaariin on vapaa pääsy. 

Seminaarin ohjelma

15.30 
Seminaarin avaus
Wivi Lönn -seuran puheenjohtaja Pentti Pouttu

15.35
Videotervehdys
Tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen

15.40
Juhlapuhe
Professori Osmo Pekonen

16.00
Jussi Jäppinen: Wivi Lönn – Muistojen albumi

16.20 
Kristiina Markkanen ja Leena Virtanen: Hanna ja Wivi

16.40 
Pirkko Soininen: Valosta rakentuvat huoneet

17.00 
Katkelma Tarja Matilaisen Wivi Lönn-aiheisesta Valoa! –monologista

17.30
Tilaisuus päättyy 

Rauhaa tulin täältä hakemaan -näyttelyn avajaiset klo 18.00 (ala-aula/näyttelytila) 

Lisätietoja:

Pentti Pouttu
puheenjohtaja
Wivi Lönn -seura
0500 842 222
pentti.pouttu(at)kotiportti.fi

Anna Muittari
museolehtori
Keski-Suomen museo
p. 050 311 8879
anna.muittari(at)jyvaskyla.fi