Jyväskylän kaupunki palkitsee vuonna 2020 menestyneitä jyväskyläläisiä tai jyväskyläläisiin urheiluseuroihin kuuluvia yksilö- ja joukkueurheilijoita. Kaupunki palkitsee viime vuonna Suomen mestaruuden saavuttaneet sekä PM-, EM- tai MM-mitalin saaneet urheilijat. Palkinnon saa yhteensä 199 urheilijaa. Lämpimät onnittelut menestyjille!

Palkittavat urheilijat vuodelta 2020

Yleisurheilu Mia Junikka

Yleisurheilu Leivonen Harri

Yleisurheilu Kirsi Yijälä

Yleisurheilu Suvi Puttonen 

Yleisurheilu Jari Jaatinen

Yleisurheilu Jaana Siekkinen

Yleisurheilu Reetta Tenhu

Yleisurheilu Kirsti Siekkinen

Yleisurheilu Kati Möttönen

Yleisurheilu Jukka Järvenpää

Yleisurheilu Sisko Rauhala

Yleisurheilu Tuire Mäki

Yleisurheilu Leo Saarinen

Yleisurheilu ja polkujuoksu Pirjo Karetie 

Yleisurheilu Laura Lehto

Yleisurheilu Leena Tenhu

Yleisurheilu Maire Ahonen

Yleisurheilu Heini Ikonen

Yleisurheilu Anniina Kortetmaa

Yleisurheilu Arttu Peltola

Yleisurheilu Emmi Mäkinen

Yleisurheilu Heidi Salminen

Yleisurheilu Otto Kaario

Yleisurheilu Lassi Nalkki

Yleisurheilu Amanda Kulju

Yleisurheilu ja kestävyysjuoksu Eemil Helander

Yleisurheilu Christine Kuusisto

Yleisurheilu Alisa Virtanen

Yleisurheilu Sanni Mahonen

Yleisurheilu Katja Sillgren

Yleisurheilu Hilma Kinnunen

Yleisurheilu Pihla Tiihonen

Yleisurheilu Iida Pajunen

Yleisurheilu Joonas Lapinkero

Yleisurheilu Aku Kulju

Yleisurheilu Veeti Lettojärvi

Yleisurheilu Pirjo Hänninen

TeamGym Maria Nurmesjärvi

TeamGym Saana Rantanen

TeamGym Jasmin Haverinen

TeamGym Reetta Jylhä

TeamGym Ida Ilvonen

TeamGym Sini Erämies

TeamGym Iiris Vanhamäki

TeamGym Eetu Lahti

TeamGym Timi Veijanen

TeamGym Santeri Marjamäki

TeamGym Olli-Pekka Villman

TeamGym Antti Rönkkö

TeamGym Lorenzo Bernardis

Beach Volley Herkko Mäensivu

Beach Volley Kimmo Tarvainen

Beach Volley Inka Kuitunen

Beach Volley Pauliina Tamminen

Beach Volley Otto Keinonen

Beach Volley Aleksi Oksanen

Frisbeegolf, parifrisbeegolfOskari Vikström

Pesäpallo Ella Korpela

Pesäpallo Eeva Mäki-Maukola

Pesäpallo Venla Karttunen

Pesäpallo Emma Körkkö

Pesäpallo Jutta Myllyniemi

Pesäpallo Laura Toikkanen

Pesäpallo Camilla Kirsilä

Pesäpallo Ella Mäkelä

Pesäpallo Mari Mantsinen

Pesäpallo Siri Eskola

Pesäpallo Elsa Nyman

Pesäpallo Eveliina Rantonen

Pesäpallo Kati Tanhua

Pesäpallo Viivi Partanen

Pesäpallo Silja Kantanen

Jääpallo Tuukka Ässämäki

Jääpallo Miikka Penttinen

Jääpallo Leevi Lausanto

Jääpallo Aatu Böhm

Jääpallo Toni Ässämäki

Jääpallo Sauvala Sebastian

Jääpallo Huotari Topias

Jääpallo Toivanen Titus

Jääpallo Kokkonen Joona

Jääpallo Laine Aarni

Jääpallo Niiranen Atte

Jääpallo Lassila Jere

Jääpallo Ässämäki Tarmo

Jääpallo Halme Ella

Jääpallo Tiilikainen Jonatan

Jääpallo Hämäläinen Tatu

Jääpallo Koponen Eero

Jääpallo Nikunen Niko

Jääpallo Lampinen Kalle

Jääpallo Alho Joonatan

Jääpallo Åström Samu

LatinoshowOnerva Ahlholm

LatinoshowKatju Pralea

Latinoshow Ella Hagman

Latinoshow Emmi Hagman

Latinoshow Hilma Heinonen

Latinoshow Jenna Kesonen

Latinoshow Meri Hokkanen 

Latinoshow Isa Nyyssönen 

Uinti Jenni Moisio

Uinti Mimosa Jallow

Uinti Mia Pentti

Uinti Susanne Hirvonen

Uinti Tero Kinnunen

Uinti Janne Kekkonen

Uinti Niko Rantala

Uinti Antti Viilos

Uinti Emmi-Stina Pirttimäki

Uinti Otto Kaipio

Uinti Ari-Pekka Liukkonen

Uinti Anton Herrala

Kestävyysjuoksu Kimmo Kaario

Kestävyysjuoksu Harri Hokkanen

Kestävyysjuoksu Hannu Rintala

Kestävyysjuoksu Susanne Roos

Kestävyysjuoksu Tiina Alhonen

Kestävyysjuoksu Matti Lehtonen

Kestävyysjuoksu Mari Hyyppä

Jousiammunta Petri Ihanus

Jousiammunta Esa Lehtomäki

Jousiammunta Markku Kytömäki

Polkujuoksu Mika Rautiainen

Polkujuoksu Tero Mahonen

Polkujuoksu Anna Sainpalo

Polkujuoksu Tuomo Saloranta

Polkujuoksu Tarja Masalin

Pöytätennis Vesa Riihimäki

Pöytätennis Tomi Lehtonen

Pöytätennis Tauno Kara

Pöytätennis Kari Lehtonen

Pöytätennis Maria Cosmina Girlea

Pikaluistelu Kari Niittylä

Pikaluistelu Timo Herranen

Pikaluistelu Kari Köninki

Pikaluistelu Hannu Luoma

Pikaluistelu Kirsi Korpijärvi

Pikaluistelu Jari Ylänne

Vuorosoutu Kirsi Hiljanen

Vuorosoutu Tuija Kilpeläinen

Vuorosoutu Aimo Väisänen

Soutu Kirsi Korpijärvi

Triathlon Yrjö Qvarnberg

Triathlon Johanna Lahikainen

Maraton Sirpa Hukari

Maraton Kirsti Hietaoja

Maraton Anne Kiljunen

Maraton Sirpa Ropponen

Maraton Katja Järvelä 

Maraton Jaakko Nieminen

Painonnosto Sonja Hartio

XCO-maastopyöräily Eevi Hautajoki

XCO-maastopyöräily Sini Alusniemi

Maastopyöräenduro Kaisa Härkönen

Enduromaastopyöräily Leo Kokkonen

Maraton luistelu 100km Susanna Ylinen 

Ilmaolympiapistooli Hannu Räsänen

Toistoleuanveto, kilpakävely Marita Harju

Muodostelmaluistelu Emma-Kaisa Tikkinen

Pyöräsuunnistus Viivi Voutilainen

Potkunyrkkeily Pöyhönen Katja

Maastohiihto Kalle Tossavainen

Voimanosto sekä voimapunnerrus Siiri Tossavainen

Vakiotanssi, Latinalaistanssi, 10tanssi Ada Varstala 

Ampumahiihto Heino Malinen

Maastohiihto Olivia Puranen

Tennis Oliver Kiljunen

Freestylemelonta Onni Eronen

Hiihto Katri Munukka

Rullahiihto Sanni Räisänen

Rullahiihto Jari Joutsen

Paini Jonni Sarkkinen

Hiihtosuunnistus Kirsi Kihlström

Taekwondo Miro Ulkuniemi

Taekwondo Jesse Viitala

Taekwondo Joona Viitala

Rata-autoilu Jonne Rautjärvi

Painonnosto Marju Kymäläinen

Hiihtosuunnistus Kaisa Klemettinen

Pyöräsuunnistus Simo Klemettinen

Rulla-ampumahiihto Timo Kostiainen

Suunnistus Veera Klemettinen

Hiihtosuunnistus Vesa Klemettienn

Suunnistus Kati Korhonen

Pyöräsuunnistus Pekka Myllykoski

Suunnistus Saana Sivill

Hiihtosuunnistus Jyrki Tuomala

Hiihtosuunnistus Misa Tuomala

Hiihtosuunnistus Miina-Mari Tuomala

Hiihtosuunnistus Marika Aho

Hiihtosuunnistus Jouni Kahelin

Pyöräsuunnistus Siiri Rasimus

Suunnistus Mette Nykård

Taekwondo Miro Ulkuniemi

Taekwondo Jesse Viitala

Hiihtosuunnistus Kaisa Klemettinen

Pyöräsuunnistus Simo Klemettinen

Pyöräsuunnistus Siiri Rasimus

Keilaus Diego Rantala

Keilaus Henrik Nordell