Circwaste - Jyväskylän käyttäjälähtöiset kokeilut -osahanke

 circwaste_tunnukset.pngcircwaste_tunnus2.png

Osahankkeen ensimmäisessä vaiheessa haettiin ideoita jätteen vähentämiseen, kierrätykseen, lajitteluun sekä uusio- ja yhteiskäyttöön.

Ideoita otettiin vastaan kaikilta kuntalaisilta, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Jyväskylän kaupungin, Keski-Suomen liiton, Sitran ja Suomen ympäristökeskuksen asiantuntijoista koostuva raati valitsi saaduista ideoista seitsemän parasta jatkojalostettaviksi. Jatkojalostuksessa ideasta muotoiltiin yhteiskehittelynä enintään neljä viikkoa kestävä käytännön kokeilu, joka pyrkii testaamaan ideaa ja sen vaikutuksia käytännössä. Saatuja ideoita voidaan muokata idean keksijän kanssa tai yhdistää muiden ideoiden kanssa. Valitut kokeilut toteutetaan Jyväskylän alueella vuosien 2017–2018 aikana.

Käyttäjälähtöiset kokeilut -ideahaku on osa Suomen ympäristökeskuksen hallinnoimaa EU:n LIFE+ -ohjelmasta rahoitettua CIRCWASTE -hanketta (2016–2023), jolla edistetään tehokasta materiaalivirtojen käyttöä, jätteen synnyn ehkäisyä ja resurssien hallinnan konsepteja.

life_logo.jpgsitra_logo.png

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ideahaku poiki seitsemän kokeilua Jyväskylään

30.1.2018

Kaikille avoimella ideahaulla saaduista ideoista testataan kokeiluina seitsemää. Ensimmäiset kokeilut on jo saatu päätökseen, ja loput toteutetaan kevään 2018 aikana.

 

Lyhyt kuvaus kokeiluista:

- Laitelainaamo-sovellus

  • Lähinnä mediataiteen alan toimijoiden laitteistojen yhteiskäyttöön tähtäävä lainaussovellus
  • idean esittäjä: Soile Ollikainen, Live Herring ry
  • kokeilun toteuttaja: Live Herring ry
  • aikataulu: helmikuu 2018
  • lisätietoja: Marika Laiho (laitelainaamo@gmail.com)

- Kiertävä korjaus- ja pulinapaja

  • Asuinalueilla kiertävä palvelu, joka auttaa asukkaita vaatteiden ja tavaroiden korjaamisessa sekä samalla herättelee ihmisiä pidentämään tavaroiden käyttöikää ja käyttämään myös esimerkiksi ompelimojen, suutarien ja puuseppien palveluja
  • idean esittäjät: Anna Sarkkinen, Japa ry ja Paula Raatikainen
  • kokeilun toteuttaja: Japa ry
  • aikataulu: kevät 2018
  • lisätietoja: Anna Sarkkinen (anna.sarkkinen@jkl.fi)

- Puutarhajäte mullaksi -palvelu

  • Alueellinen puutarhajätteen keräys- ja mullan tuontipalvelu – vie mennessään, tuo tullessaan -palvelu
  • idean esittäjä: Ulla Rannanheimo
  • kokeilun toteuttaja:
  • aikataulu: kevät 2018

- Siivouspäivä 2.0

  • Asuinalueen yhteinen pihakirppispäivä, jonka tiedot on liitetty karttapalvelusovellukseen. Päivän päätteeksi myymätön tavara haetaan ja lajitellaan asianmukaisesti edelleen kiertoon
  • idean esittäjä: Hannu Hämäläinen, Sovatek
  • kokeilun toteuttaja:
  • aikataulu:

 

Toteutetut kokeilut:

- Opiskelijatalon ”kierrätyskontti”

  • Opiskelijoiden huonekalujen ja muun tavaran kierrätykseen tehty kierrätyskonttisovellus sekä fyysinen konttikokeilu
  • idean esittäjä: Martti Povelainen
  • kokeilun toteuttaja: KOAS
  • aikataulu: syys-lokakuu 2017
  • lisätietoja: Matti Tanskanen (matti.tanskanen@koas.fi)

- Biokaasuautoilu tutuksi

  • Lisätään erilaisten kampanjoiden avulla sekä kuluttajien että autokauppiaiden tietoutta biokaasuautoista ja -autoilusta
  • idean esittäjä: Kirsi Knuuttila, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • kokeilun toteuttaja: Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • aikataulu: syyskuu 2017
  • lisätietoja: Kirsi Knuuttila (kirsi.knuuttila@jamk.fi)

- Taloyhtiöiden muovinkeräys ja -lajittelu

  • Taloyhtiöissä kokeiltava muovin lajittelu ja keräyspalvelu
  • idean esittäjät: yhteensä 13 muovinlajitteluideaa, arvalla palkittiin Päivikki Heikkilä, Jaana Tuppurainen ja Marita Vatanen
  • kokeilun toteuttaja: JVA
  • aikataulu: elokuu 2017
  • lisätietoja: Timo Hyttinen (timo.hyttinen@jkl.fi) ja Terttu Nyberg (terttu.nyberg@mustankorkea.fi)

 

Lisätietoja: Jyväskylän kaupungin tutkimus- ja kehittämispäällikkö Pirkko Melville, p. 014 266 1593, pirkko.melville@jkl.fi ja projektiassistentti Hanna Siirtola, p. 040 777 5648, hanna.siirtola@jkl.fi