Ratamon näyttelyt

Galleria Ratamo
Veturitallinkatu 6, 40100 Jyväskylä
Avoinna ti-su klo 11-18, ma suljettu
puh. 050 3118 901
ratamo(at)jyvaskyla.fi
- Vapaa pääsy-

[2021 | 2020 | 20192018 2017 | 2016 2015 | 2014 | 2013 | 2012]

Näyttelyt 2021

7.1.–31.1. 
Tuukka Peltonen ja Matti Kalkamo

4.2.–21.3.
#massisolationfi

26.3.–25.4.
Heikki Willamo: MIELEN KUVIA -valokuvia eläimistä

30.4.–23.5.
Ari Saarto: SILENCE & NOISE

27.5.–20.6.
Daniel Nagy 
  
24.6.–18.7.
Lahden taidegraafikot 40 v.
 
22.7.–15.8.
Eeva Hannula

19.8.–12.9.
Sanna Horvath
 
16.9.–10.10.
Mikko Sakala ja Manja Riihelä

14.10.–7.11.
Petteri Cederberg
Heidi Suikkanen

11.11.–5.12.
Keskisuomalaisen valokuvataiteen aluenäyttely

9.12.–2.1.2022
Olli Puusaari 

Näyttelyt 2020

9.1.–2.2. 
Noora Ojanperä: Gone and Found 
Anne Monthan: Ei teidän kaltaisista ikinä tiedä

6.2.–1.3. 
Vappu Johansson ja Metta Savolainen: Matemaattisia olentoja

5.3.–26.4.
Aki-Pekka Sinikoski ja Astrid Sinikoski: New Ghosts
Minna Karhunen: to all the boys i´ve liked before, kirjastogalleria

2.4.–24.5. 
Ilja Karsikas: Vino puu, näyttely siirretty vuodelle 2022

30.4.–24.5.
Ari Saarto, näyttely siirretty vuodelle 2021 

2.6.–18.6.
Laurene Bois-Mariage: Like It Or Not, Blue Anthropometries 
Markus Luiro: Piirustuksia

25.6.–19.7.
MobileNordic2020 

23.7.–16.8.
Virve Lilja: Between the Lines

20.8.–13.9.
Aleksi Rytkönen: Arki jossain muualla
Iiro Immonen: Route 6540 

17.9.–11.10.
Inka-Maaria Jurvanen: Meteli ja hiljaisuus

15.10.–8.11.
Henna Tyrväinen: Inside the Glass House
Paula Humberg: Dispersal  

12.11.–5.12. 
Mari Hallapuro: Pimeä 

10.12.–3.1.
Joel Karppanen: Alhaisolauluja

Näyttelyt 2019

10.1.–3.2.
Heli Kurunsaari: Vihreä oksa

7.2.–3.3. 
Rajojen yli/Crossing Borders 

7.3.–31.3.         
Kati Leinonen: Äimärautio

4.4.–28.4.        
Caj Bremer: Unimaailmani

2.5.–26.5.    
Connecting Provincial Workshops and International Printmakers
•    Grafiikka- ja valokuvakeskus Ratamo, Jyväskylä
•    Trykkerietberg, Bergen, Norja
•    KKV - Kollektiva Konstnärsverkstan, Härnösand, Ruotsi
•    OBS - Oficina Bartolomeu dos Santos, Tavira, Portugali 

30.5.–20.6.                                  
Yuki Nagashima: I Am Here 
Anni Kristiina: Can You See Us?  

27.6.–21.7.                                 
Emmi Minkkinen: Juurilta versoo
Niina Vehmaa: Silkohapset

25.7.–18.8.                                  
Hanna Råst: Aftermath

22.8.–15.9.
Anniina Vainionpää: Vieras

19.9.–13.10.
Luovan valokuvauksen keskuksen 30-vuotisjuhlanäyttely

17.10.–10.11.
Inari Krohn, Mirka Hokkanen ja Laura Pohjonen: Luonnon lapsia, yhteisnäyttely

14.11.–8.12.   
Keski-Suomen valokuvataiteen 14. aluenäyttely

12.12.–5.1.2020
Juha Laakso: Natura Forma 
Tomáš Žemla: Interfields

 

Näyttelyt 2018

11.1.–4.2. 
Keskisuomalaisen valokuvataiteen 13. aluenäyttely

8.2.–4.3.
Emma Lappalainen: Typographus, rivit

8.3.–1.4.
TOÛA TOÛA: A Year without Water

5.4.–29.4. 
Miina Laine: Meri

4.5.–27.5.
Jari Haanperä: Kuvajaisia
Anna Kuokkanen: Odotustila - turvapaikanhakijoiden arki Suomessa

31.5.–21.6.
Markus Lampinen: KUVIA
Simo Peteri: Paikalliset

28.6.–22.7. 
Juha Myllymäki: Lucid Dreams- Hortoilua Afrikassa

25.7.–19.8.
Pierre Oscar Brunet: Muistin väri

23.8.–16.9. 
Mobile Nordic 2018

20.9.–14.10. 
Eeva-Liisa Isomaa: Livian talo

18.10.–11.11. 
Jouko Lehtola: Some Girls Meet Young Heroes

15.11.–9.12. 
PUUN SYYT ja seuraukset -Suomen puupiirtäjien seura

12.12.–6.1.2019 
4XJKL

Näyttelyt 2017

12.1.–5.2. 
Päivi Hintsanen: Kyyneltarha

9.2.–5.3.
Aki Roukala: Hailuoto
Mari Hokkanen: Set & Settings, kirjastogalleria

9.3.–2.4.
Aino-Kaarina Pajari: Elokuu

6.4.–30.4.
Jaana Rannikko: Kapteeni & Komppania
Irma Varrio & Ari-Matti Nikula: Northern Impressions, kirjastogalleria

5.5.–28.5.
Aura Kotkavirta & Jussi Juurinen

1.6.–25.6.
Mobile Nordic 2017

29.6.–23.7. 
Turun Taidegraafikot

27.7.–20.8.
Esa Ylijaasko: November Is a Beginning

24.8.–17.9.
Kaisa Koljonen & Marko Ikävalko: Undercurrent
Outi Koivisto: Maisema näkee

21.9.–15.10.
Petri Juntunen: At the Heart of It All
Annika Kivi: Pinnalla

19.10–21.11.
Anna Alapuro

16.11.–10.12.
Ville Malja: Oodi elämälle

14.12.–7.1.2018
Ratamon graafikot

Näyttelyt 2016

14.1.–7.2.
Noomi Ljungdell: Inventaario
Auerniitty & Heinonen: Vuoksi

11.2.–6.3.
Reijo Kärkkäinen: Down by the River

10.3.–3.4.
Hanna Råst: Pine Needle

7.4. –30.4.
Sanna Kumpulainen: The Beginning
Maria Pääkkönen: Revisiting Unknown Places

5.5.–29.5. 
Markus Jokela: Kuvia Suomesta
Uusin silmin - Valokuvaprojekti turvapaikanhakijanuorten kanssa, kirjastogalleria

2.6.–26.6. 
Irma Tonteri & Laura Vainikka: Etäisyys  

30.6.–24.7.
Keski-Suomen valokuvataiteen 12. aluenäyttely
Maria Lassila-Merisalo & Kati Laukkanen: Pitkään imetetyt, kirjastogalleria

28.7.–21.8.
Mobile 2016
Lorenzo: Rallye People, kirjastogalleria

25.8.–18.9. 
Kaspar Ruoff: Veden valossa
Isla Peura: Peitossa, kirjastogalleria

22.9.–16.10.
You Make Mine, I Make Yours,
suomalais-irlantilainen näyttelyprojekti
Johnny Bugler, Conall Cary, Dominic Fee ja Fiona Kelly (Irlanti) 
Tuomas Hallivuo, Naoji Ishiyama, Jyrki Markkanen, Aino-Kaarina Pajari

20.10.–13.11. 
Guy Langevin: Falling Angels
Martti Matilainen: Pitkä tie, kirjastogalleria

17.11.–11.12. 
Pro Litografia

15.12.–8.1.2017 
Rikki-kollektiivi, Bad Hair Days

Näyttelyt 2015

15.1.–8.2.
Nobuyuki Kobayashi: Portrait of Nature–Myriads of Gods

12.2.–8.3.
Antti Nieminen (1924-2007), Kivipiirtäjän kevät. Muistonäyttely. Teoksia Suomen Taidegraafikoiden kokoelmasta

12.3.–5.4.
Jaakko Heikkilä: Jeesus seisoo Ruottin puolela
Minna Koponen: Asiaton oleskelu sallittu, kirjastogalleria

9.4.–3.5.
Hanna Koikkalainen: Lakkautettu kylä

9.5.–14.6.
Connections North: MIRROR IMAGES

18.6.–12.7.
Kaupunkikerroin 2015 – videoteoksia: Merja Nieminen & James Andean: Re:****Sitruuna ja meduusa 
Juhana Moisander: A Game of Cards

16.7.–9.8. 
Anne Tamminen. Eläintarha IV 
Heíkki Humberg: Human Nature

13.8.–6.9.
Grayscale: Alexandra Schewski, Jan Kromke ja Johanna Pihlajamaa

10.9.–4.10.
Vilniaus Grafikos Meno Centras esittää: Lida Dubauskiené ja Egle Vertelkaité

10.10.–1.11.
Tero Puha: Blocked States

5.11.–29.11.
Mobile Nordic 2015

3.12.–10.1.2016
Reetta Ahonen: Basic Things -Puupiirroksia ja instalaatioita

Näyttelyt 2014

2.1.–12.1. 
Raiteen vierestä

23.1.–2.3.
Live Herring ´14 - koneita ja robotteja

6.3.–30.3.
István Orosz: Piiretty aika

3.4.–4.5. 
David Muth: Preface

8.5.–1.6.
Johanna Ketola: Shine on You, Eevaliisa

5.6.–29.6.
Ella Kettunen, Annamari Kinnunen, Kukka Pitkänen: Perimmäistä olevaa

3.7.–27.7. 
​Perttu Saksa: A Kind of you

31.7.–24.8.  
Marko Hämäläinen: Ääri 
Erkki Salomaa: Urbaanit

28.8.–21.9. 
Marjo Hyttinen: Jälkiä

25.9.–19.10. 
Kangas. Katoava tehdas

23.10.–16.11. 
Mobile2014@ FI

20.11.–14.12. 
Tuomas Hallivuo: Neljä huonetta ja heittiö

18.12.–11.1.
Keski-Suomen valokuvataiteen 11 aluenäyttely
Markus Henttonen: Silent Night, kirjastogalleria

Näyttelyt 2013

10.1.–3.2.  
Dominik Wlodarek: Grafiikkaa

7.2.–3.3. 
Julia Weckman: Mental Traveler
Sami Kulju: Epälineaarinen päiväkirja 2011-2012

7.3.–14.4. 
Connections North: Taidetta Keski-Suomen ja Pohjois-Yorkshiren residenssitoiminnan inspiroimana / Artworks Inspired by Residencies in Central Finland and North Yorkshire

18.4.–12.5. 
Maija Kumpulainen-Sokka: Oppia ikä kaikki. 70-vuotisnäyttely

16.5.–9.6. 
Antti Haapio ja Petri Nuutinen

13.6.–7.7. 
Tuula Moilanen: Ukiyo-e-mitate -kuvia ja avaruusmatkan tuliaisia

11.7.–4.8.  
R.C. Snellman: RETROperSPEKTIIVI

8.8.–1.9.  
Valon murteet - Luovan valokuvauksen keskus ry:n jäsennäyttely

5.9.–29.9.  
11 - kollektiivi: Suomi/Finland

3.10.–27.10.
Fiona Kelly: There Are Thousands of Taps Dripping

9.10.–10.11. 
​Max Steffansson & Esa Ylijaasko: Matkalla - On the Road, kirjastogalleria

31.10.–24.11.
Synopsis: Naoji Ishiyama, Emma Lappalainen ja Jyrki Markkanen

28.11.–29.12.
Mobile2013@ JKL

Näyttelyt 2012

4.9.–30.9. 
​Marja Pirilä: Sisäiset maisemat & Milavida

4.10.–28.10. 
Ulla Ruppa (Virta): Ennennäkemättömiä

3.11.–9.12.   
Niina Vatanen: Harmaa päiväkirja  
Juhana Moisander ja Kristiina Karsten: Puutarhassa -videoinstallaatio
 

13.12.–6.1. 
Tuula Lehtinen: Latest Harvest
Jalo Porkkala: Köyhä dagerrotyyppi