Suoraan sisältöön

Nuorisovaltuuston edustajat kaudella 2017-2018

Nuorisovaltuusto nimesi Huippukokouksessa 3.10.2017 edustajansa kaudelle 2017-2018. Edustajista 12 tulee yläkouluilta, 9 toisen asteen oppilaitoksista, 1 nuorisotiloilta, 2 edellisestä nuorisovaltuustosta ja 5 edustajaa vanhoilta paikoilta.

Ala-Mutka Reetta, Jyväskylän Normaalikoulu

Antikainen Tuomas, Huhtasuon yhtenäiskoulu

Eloranta Ella, Nuorisovaltuuston vanhan jäsen

Ihalainen Viljami, vapaa paikka

Jokilahti Emmi, Lehtisaaren yhtenäiskoulu

Järvi Carita, Nuorisovaltuuston vanha jäsen

Järvinen Jonna, Mankolan Koulu

Kautto Eemil, Kilpisen yhtenäiskoulu

Kollani Joakim nuorisotila Perttula

Korhonen Lenni, Viitaniemen yhtenäiskoulu

Koskinen Jussi Schildtin lukio, Viitaniemen toimipiste

Kunnari Atte, Jyväskylän Lyseon lukio

Könkkölä Jonna, Jyväskylän Lyseon lukio

Linjama Johanna, Tikkakosken yhtenäiskoulu

Louniala Olli-Pekka, Schildtin lukio, Viitaniemen toimipiste

Minkkinen Amanda, Kuokkalan yhtenäiskoulu

Amanda Minkkisen varajäsen: Olivia Jokinen, Kuokkalan yhtenäiskoulu

Naumanen Lotta, Palokan yhtenäiskoulu

Niemi Lotta, vapaa paikat

Nurmela Adele, Jyväskylän ammattiopisto

Rossi Joni, Jyväskylän ammattiopisto

Rousu Patrik, Kristillinen koulu

Saarinen Helmi, vapaa paikka

Saarinen Miko, Korpilahden yhtenäiskoulu

Salmijärvi Valtteri, Jyväskylän normaalikoulun yläkoulu

Valtteri Salmijärven varahenkilö: Ukko Kaukua, Jyväskylän normaalikoulun yläkoulu

Siipola Mikael, vapaa paikka

Sorri Niklas, Jyväskylän ammattiopisto

Sorvali Markus, Jyväskylän ammattiopisto

Sorvari Joona, vapaa paikka

Vuolle Luukas, Vaajakosken yhtenäiskoulu

Luukas Vuollen varajäsen: Emma Pennanen, Vaajakosken yhtenäiskoulu

Vapaiden paikkojen varajäsen: Patrik Bamberg

Nuorisovaltuuston edustukset kaudella 2017-2018

  • Kaupunkirakennelautakunta: Eemil Kautto, varaedustajanaan Markus Sorvali
  • Kulttuuri- ja liikuntalautakunta: Ella Eloranta, varaedustajanaan Jonna Könkkölä
  • Sivistyslautakunta: Olli-Pekka Louniala, varaedustajanaan Joni Rossi
  • Perusturvalautakunta: Joni Rossi, varaedustajanaan Carita Järvi
  • Vammaisneuvosto: Carita Järvi, varaedustajanaan Helmi Saarinen
  • Suomen nuorisovaltuustojen liitto Nuva ry:n edustajisto: Eemil Kautto
  • Lapsi- ja perhepalveluiden muutosohjelma (LAPE) työryhmä: Carita Järvi, varaedustajanaan Joni Rossi
  • Nuorten ohjaus- ja palveluverkosto: Markus Sorvali, varaedustajanaan Mikael Siipola
  • Kouluruokailun koordinaatioryötyhmä: Reetta Ala-Mutka
  • Veturitallien kehittäjäryhmä: Ella Eloranta, varaedustajanaan Mikael Siipola