Hyppää pääsisältöön
Kuva
Nuorisovaltuuston kokous kuvattuna juhlasalin ovilta. Kuva Esa Linna
Pääsisältö

Rahaa kuningasidean toteuttamiseen?

Nuorisovaltuuston hankeraha on tarkoitettu yläkoulujen, lukioiden, ammatillisten oppilaitosten, nuorisotilojen, järjestöjen hankeryhmille ja nuorten omaehtoisille ryhmille.

Rahalla halutaan tukea mahdollisimman monia nuorten itsensä ideoimia tapahtumia, toimintoja ja projekteja. Rahoitusta voidaan hakea esimerkiksi tapahtumien järjestämiseen tai harrastustoiminnan tukemiseen.

Huom. Nuorisovaltuuston hankerahahaku 2026 on päättynyt.

Nuorisopalvelujen palvelujohtaja teki viranhaltijapäätöksen nuorisovaltuuston esityksestä jakaa hankerahaa. 

Hankehakuohjeet

Lue hankeraha ohjeet huolella. Hanketta kannattaa alkaa suunnitella hyvissä ajoin, vaikka hankerahahaun lomakkeen linkki ei olisikaan vielä auki. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty.

Hae hankerahaa 2026

Dynamics 365 hankehakuohjelman lomake on käytössä 22.1.-8.3.2026 ja edellyttää vahvaa tunnistautumista:

https://easiointi.jyvaskyla.fi/avustukset/nuorisoavustus/
 
Huom! Valitse listasta oikea hakemus!

Hankerahan käyttö- ja raportointiohje hankerahaa saaneille

Hankerahan käytön raportointi on välttämätöntä. Raportointi kannattaa tehdä heti hankkeen toteutumisen jälkeen. 

Nuorisovaltuuston logo
nuva_logo
Haitari

Hankerahan saajat vuosien varrelta

Lisätietoja

Koordinaattori Malanja Mieskonen
malanja.mieskonen(at)jyvaskyla.fi
p. 040 768 5975

Nuorisovaltuuston pj. Esko Lehtonen
esko.lehtonen(at)jyvaskyla.fi
p. 050 311 8506

Nuorisovaltuuston tiedottaja 
Juuso Kurki
juuso.kurki(at)jyvaskyla.fi
p.  040 5570821

Asiasanat:  
nuorisovaltuusto