Hyppää pääsisältöön
Kuva
Lapset leikkimässä tynnyreissä 1920-luvulla. Kuva: Torsten Åström, KeMu. Kuva Torsten Åström
Pääsisältö

Tervetuloa museoretkelle KeMuun, Aalto2-museokeskukseen! 

Museovierailut, työpajat ja opastetut kierrokset ovat Keski-Suomen alueen päiväkoti-, koululais-, toisen asteen, kotoutus- ja kuntoutusryhmille ilmaisia.


Teethän varauksen työpajoihin ja opastetuille kierroksille hyvissä ajoin, vähintään kaksi viikkoa ennen toivottua ajankohtaa.

Museoretkien (lukuun ottamatta Kompassi-retkiä) varaukset ja tiedustelut:
[email protected]


Viikkien Kompassi-museoretket

Jyväskylän kaupungin viidesluokkalaiset vierailevat KeMussa vuosittain tutustumassa keskisuomalaiseen kulttuuriperintöön. Käynnit ovat osa Jyväskylän perusopetuksen kulttuuriopetussuunnitelma Kompassia.

Retken aikana pohditaan, miten ensimmäiset keskisuomalaiset ihmiset elivät, tutustutaan Jyväskylän ja Keski-Suomen historiaan sekä päästään kokeilemaan, miten nykytekniikka mahdollistaa eläytymisen historian eri vaiheisiin.

Tavoitteena on, että viikit viihtyvät aikamatkalla Keski-Suomen historiaan ja samalla huomaavat, miten historian jäljet näkyvät vielä tänäkin päivänä omassa lähiympäristössä.

 

Kompassi-museoretket keväällä 2026

Keväällä kemuilevat ne viikkiluokat, jotka saapuvat museolle bussilla kaksi luokka kerrallaan. Mukaan vain iloinen mieli! 

Lisätietoa ja opettajan ohjeet löytyvät Peda.net-sivulta.

Kevään retket ovat 3.3.-16.4.2026.

Ilmoittautuminen retkille alkaa 7.1.2026. 

Huom! Ilmoittautuminen tapahtuu viimeistään kahta viikkoa ennen varattavaa aikaa.

Ilmoittautuminen: Verkkovarausjärjestelmä


Keskisuomalaisuutta etsimässä -pysyvä näyttely

KeMun pysyvä näyttely Keskisuomalaisuutta etsimässä kutsuu ikimuistoiselle tutkimusmatkalle keskisuomalaisuuteen ja keskisuomalaiseen kulttuuriperintöön. Samalla se innostaa kävijää pohtimaan myös omaa kulttuuriperintöään.

Laaja näyttely ulottuu kivikaudesta aina 2000-luvulle saakka ja tarjoaa näin vuosituhansien mittaisen katsauksen Keski-Suomen ja samalla myös Suomen historiaan. 

Keskisuomalaisuutta etsimässä -näyttely on suunniteltu erityisesti koululaisia ja opiskelijoita ajatellen, ja siinä on huomioitu perus- ja lukio-opetuksen opetussuunnitelmat. 

Keskisuomalaisuutta etsimässä -näyttelyä voi hyödyntää monipuolisesti opetuksessa esimerkiksi tilaamalla opastetun kierroksen meneillään olevan historian ja yhteiskunnallisten aiheiden kurssin teemoista. Niiden lisäksi näyttelystä voi ammentaa muun muassa luontoon, maisemaan ja kansanperinteeseen liittyviä teemakierroksia. 

Keskisuomalaisuutta etsimässä -näyttely sisältää myös paljon pedagogisia toiminnallisia osioita: siellä voi mm. kokeilla kalliomaalauksen tekoa nykytekniikalla, istahtaa kansakoulun pulpettiin tai tanssia jukeboxin tahtiin!


Työpajat

KeMu tarjoaa erilaisia tilattavia työpajoja. Tietoa tilattavista työpajoista löytyy Työpajat-sivulta.

KeMun Puuhatila Nappulassa järjestetään omatoimisia työpajoja vaihtuvin teemoin. Tietoa omatoimisista työpajoista löytyy Tapahtumat-sivulta.

Tervetuloa KeMun työpajoihin tekemään ja kokemaan!

Alasivu

Ajankohtaista

Voit antaa palautetta ryhmäsi museokäynnistä KeMuun tällä lomakkeella

Varaukset ja tiedustelut:

Museoretkien (lukuun ottamatta Kompassi-retkiä) varaukset ja tiedustelut:

[email protected]

Museovierailut, työpajat ja opastetut kierrokset ovat Keski-Suomen alueen koululais- ja päiväkotiryhmille sekä toisen asteen, kotoutus- ja kuntoutusryhmille ilmaisia.

Teethän varauksen hyvissä ajoin, vähintään kaksi viikkoa ennen toivottua ajankohtaa.