Hyppää pääsisältöön
Kuva
Keski-Suomen museo ja käsityöläiskodit vuonna 1961. Kuva: Kauko Kippo / KeMu. Kuva Kauko Kippo
Pääsisältö

Keski-Suomen museon kevään vaihtuvassa näyttelyssä esitellään paikallista urheilukulttuuria. ”100 vuotta palloilua – JYP ja JJK liikuttavat” kertoo vuonna 1923 perustetusta Jyväskylän Palloilijoista ja sen perillisistä. 

Näyttelyssä kerrotaan kantaseura Jyväskylän Palloilijoista ja sen nykyisistä soihdunkantajista, jotka ovat valtakunnallisesti tunnetut jääkiekkoseura JYP ja jalkapalloseura JJK. Esille tuodaan seuratoiminnan kirjoa junioreista aikuisten edustusjoukkueisiin ja kentän laidan vanhemmista kannattajaryhmiin.

Keski-Suomen museo on toteuttanut näyttelyn yhteistyössä seurojen kanssa. Mukana ovat olleet edustusjoukkueita pyörittävät JYP Jyväskylä Oy ja JJK Jyväskylä ry sekä JYP Juniorit ry ja JJK Juniorit ry. Näyttelyn esineistä valtaosa on saatu lainaksi seuroilta ja yksityishenkilöiltä. Historiaa kerrotaan myös sanoilla, kuvilla, videoilla ja äänitallenteilla.

Näyttely avaa jyväskyläläisen palloilun juhlavuoden, jota seurat huomioivat myöhemmin myös omassa toiminnassaan.


Oli päästävä pelaamaan

Jyväskylän Palloilijat (JyP) perustettiin, kun kaupunkiin kaivattiin palloilulajien erikoisseuraa. Palloilun seuratoiminta oli ollut käytännössä pesäpallon varassa.

Urheiluliike oli jakautunut kahtia. JyP leimautui oikeistolaiseen Suomen Voimistelu- ja Urheiluliittoon (SVUL) erotuksena vasemmistolaiselle Työväen Urheiluliitolle (TUL).

JyPin alkuperäiset lajit olivat jääpallo, jalkapallo ja pesäpallo. 1940-luvulla valikoimaan liittyivät koripallo ja jääkiekko. 1960-luvulle tultaessa jäljelle olivat valikoituneet jääkiekko ja jalkapallo. Vuonna 1977 JyP jakautui kahdeksi erilliseksi seuraksi, kun jääkiekkoon syntyi JyP HT (vuodesta 1997 JYP) ja jalkapalloon JyP-77. JyP-77:n ja Jyväskylän Pallokerhon (JyPK) miehet yhdistivät voimansa 1992. Näin syntyi Jyväskylän Jalkapalloklubi (JJK).

JyP-nimi tunnetaan parhaiten jääkiekosta, jossa seuran miehet ovat voittaneet kaksi SM-kultaa (2009, 2012) ja kahdesti Euroopan seurajoukkueiden mestaruuden (2013, 2018). Naisilla on kolme Suomen mestaruutta (1997, 1998, 2016). 1950-luvulla JyP pelasi 
mestaruussarjaa miesten ja naisten koripallossa sekä 1970-luvulla naisten jalkapallossa.

JJK on pelannut jalkapallon miesten Veikkausliigaa kahteen otteeseen. SM-pronssi kaudella 2011 vei seuran europeleihin. 

Junioritoimintaan eri muodoissaan osallistuu JYPissä yli 700 ja JJK:ssa yli 900 lasta ja nuorta. Valmentajia ja muita toimihenkilöitä on mukana yhteensä satoja.

100 vuotta palloilua -näyttelyn yhteydessä järjestetään runsaasti oheisohjelmaa, muun muassa yleisöopastuksia, työpajoja ja pelaajatapaamisia. Lisätietoa oheisohjelmasta löydät viereisestä infolaatikosta sekä KeMun tapahtumakalenterista.

100 vuotta palloilua – JYP ja JJK liikuttavat
28.1.–30.4.2023

Oheisohjelmassa muun muassa:

La 28.1. klo 13-18 Kaikille avoin avajaistapahtuma
La 11.2. klo 13 Yleisöopastus
Pe 24.2. klo 13-17 Fanituote-työpaja
Ke 1.3. klo 13 Yleisöopastus
La 18.3. klo 11-18 Pelipaidalla ilmaiseksi museoon
Pe 31.3. klo 13-17 Fanituote-työpaja
Pe 14.4. klo 14-18 JJK:n kauden avajaistapahtuma        
Ke 19.4. klo 17-18 JYP-legendat tavattavissa näyttelyssä

Lisätietoa oheisohjelmasta löydät KeMun tapahtumakalenterista.