Hyppää pääsisältöön
Kuva
Potilas ja hoitaja terveyskeskussairaalan osastolla. Kuva Hanna-Kaisa Hämäläinen

Apuvälinepalvelu

Palokan apuvälinepalvelu on suljettu ajalla 20.6-9.8.2022, jolloin Kyllön apuvälinepalvelu palvelee

Kyllön apuvälinepalvelu on auki to 23.6 poikkeuksellisesti klo 9-14

Korpilahden apuvälinepiste on kiinni ajalla 25.7-7.8, jolloin apuvälineasiat Kyllön apuvälinepalvelusta.

Apuvälinepalvelu 

Avosairaanhoito

Säynätsalon terveysasema Mehiläinen on suljettuna 27.6.-31.7.2022 ja palvelut tuolloin Keskustan Mehiläisestä.

Uuraisten terveysasema on suljettuna juhannuksesta alkaen viisi viikkoa. Asiakkaat ohjataan kiireellisissä asioissa Palokan terveysasemalle 27.6.–31.7.2022.  Hoidathan kiireettömät asiat esimerkiksi reseptien uusimiset ajoissa ennen kesäsulkua, kiitos.

Terveysasemat

Diabeteshoitajat

Diabeteshoitajien puhelinaika on kesälläkin arkisin klo 12–13, Hankasalmen ja Huhtasuon puhelinaika maanantaista tiistaihin klo 12–13. Lomien vuoksi vastaanottoaikoja on supistetusti.

Diabeteshoitajat

Erikoisvastaanotot

  • Geriatrinen osaamiskeskus on suljettu 4.-31.7. 
  • Jalkaterapeutti on lomalla 4.-31.7. 
  • Suolistosyöpäseulontatutkimuksia ei tehdä heinäkuussa. Puhelin ke klo 8–11 ja 12–14.
  • Spirometriatutkimuksia ei tehdä 4.-31.7. 
  • Sydämen rasitustutkimuksia ei tehdä 11.7.-14.8.
  • Sydämen ultraäänitutkimukset (sisätautilääkärin vastaanotto) yksittäisiä päiviä heinäkuussa.
  • Tähystyksiä ei tehdä 18.7.-7.8.
  • Vuorokausirekisteröinnit tehdään kevennetysti.

Erikoisvastaanotot

Fysioterapia

Kouluikäisten lasten ja aikuisten avofysioterapiassa

  • Huhtasuon terveysasemalla fysioterapia suljettu 25.7.-7.8.
  • Korpilahden terveysasemalla fysioterapia ja apuvälinepalvelu suljettu 25.7.-7.8.
  • Säynätsalon terveysasemalla fysioterapia suljettu 27.6.-31.7.
  • Vaajakosken toimipisteen fysioterapia suljettu 27.6.-31.7.
  • Uuraisten terveysaseman fysioterapia suljettu 4.7.-31.7.

Jos lähin fysioterapian toimipiste on suljettu, voit varata ajan mille tahansa avoinna olevalle toimipisteellemme. Aikuisten ja kouluikäisten lasten avofysioterapian keskitetty puhelinajanvaraus on avoinna normaalisti läpi kesän. Fysioterapiaa saat myös OmaKS.fi:stä, Keski-Suomen digitaalisesta sosiaali- ja terveyskeskuksesta.

Aikuisten ja kouluikäisten lasten fysioterapia

Hannikaisenkadun sosiaaliasema

Hannikaisenkadun sosiaaliasema on avoinna läpi kesän, mutta kesäaikana hoidetaan akuutit ja välttämättömät asiat. Sosiaaliasemalle voi ottaa yhteyttä kesän aikana 17.6. – 31.8.2022 puhelimitse arkisin kello 8.30–15.30 sosiaaliaseman opastuksen numeroon 014 266 3624. Hakemuksia ja yhteydenottopyyntöjä voi jättää verkossa sähköisesti tai käydä paikan päällä sosiaaliasemalla maanantaista perjantaihin kello 9–15.30. Aikuissosiaalityöstä saa apua ja tukea erilaisten huolten selvittelyyn. Huoli voi liittyä esimerkiksi työttömyyteen, sairastumiseen, velkaantumiseen, päihteisiin, pelaamiseen tai muuhun kriisiin. 

Hannikaisenkadun sosiaaliasema

Hoitotarvikepalvelu

Hoitotarvikepalvelu toimii myös kesällä, mutta asiakkaiden toivotaan ennakoivan hoitotarvikkeiden hankinnan ja käyttävän palse.fi tilausjärjestelmää.

Hoitotarvikepalvelun vastaanotto on avoinna ilman ajanvarausta normaalisti maanantaista perjantaihin kello 9–12 ja puhelinpalvelu maanantaista perjantaihin kello 9–14 numerossa 014 266 2030. Mahdollisista poikkeusaikatauluista ilmoitetaan nettisivuilla.

Hoitotarvikepalvelu

Jyväskylän kaupunginteatterin lippumyymälä

Teatterin lippumyymälä on suljettu 28.5.-3.8.2022

Lippumyymälän ollessa suljettuna lippuja voi ostaa verkosta.

Jyväskylän kaupunginteatteri

Jyväskylän taidemuseo

Kesänäyttelyt aukeavat 7.7., jonka jälkeen museo avoinna ti-su klo 11-18.
Museokauppa avoinna ti 21.6. alkaen.

Poikkeuksia aukioloaikoihin kesällä 2022:

  • Juhannus: pe–su 24.–26.6., suljettu

Jyväskylän taidemuseo

Kansalaisopisto

Kansalaisopiston neuvonta on avoinna 1.–16.6. ma–to klo 12–15
Neuvonta on suljettuna 17.6.–7.8. 

Elokuussa neuvonta on avoinna 8.–18.8. ma–to klo 12–15.
Ilmoittautumisaikana 22.8. alkaen neuvonta on laajemmin auki. Katso Kansalaisopiston aukioloajat verkossa

Kirjastopalvelut

Kirjastot siirtyvät kesäaukioloaikoihin 30.5. alkaen. Kaikkien kirjastojen aukioloajat näet verkossa jyvaskyla.fi/kirjasto.

Kortepohjan kirjasto on koko kesän suljettuna muuton vuoksi.

Kotoutumispalvelut

Kotoutumispalveluissa hoidetaan akuutit ja välttämättömät asiat ajalla 27.6.-12.8.2022. Kotoutumispalveluiden palveluohjaus sekä tulkkipäivystys on hyödynnettävissä normaalisti läpi kesän.

Kotoutumispalvelut

Kouluterveydenhuolto

Kouluterveydenhuollossa tehdään kesän aikana syksyllä koulunsa aloittavien 1. luokkalaisten sekä 5. ja 8.luokkalaisten laajoja terveystarkastuksia. 

Oman koulun terveydenhoitajan saa kiinni puhelimitse tai Wilman välityksellä parhaiten kesäkuun aikana.

Kouluterveyden keskitetty puhelinpalvelu on avoinna koko kesän numerossa 050 526 1061 maanantaista perjantaihin kello 8–14.
 

Kouluterveydenhuolto

Lastensuojelun avohuolto

Lastensuojelun avohuollossa hoidetaan 20.6.–7.8. akuutit ja välttämättömät asiat.

Lastensuojelun avohuolto

Lastensuojelun sijais- ja jälkihuolto

Lastensuojelun sijais- ja jälkihuollossa hoidetaan 27.6.–31.7. akuutit ja välttämättömät asiat, sijaishuollon päivystysnumero vastaa normaalisti. 

Lastensuojelun sijais- ja jälkihuolto

Liikuntapalvelut

Liikuntapaikkojen kesän aukioloajat on päivitetty liikuntapaikkojen omille verkkosivuille.

Liikuntapaikkojen kesän poikkeus-ja sulkuajat sekä juhannusviikon aukioloajat.

Lähitalot

Kortteli Klubi (Vapaudenkatu 48-50) ja Piippurannan Klubi (Paperitehtaankatu 1) on suljettu 17.6.–7.8.

Lähitalot

Matkailuneuvonta

Kesä-Elokuu
ma–pe klo 10–17 ja la klo 10–15
 
Suljettu:
Juhannusaatto 24.6.
Juhannuspäivä 25.6.

Visit Jyväskylä Region

Neuvolat

  • Korpilahden neuvola on suljettu 18.7.-24.7. välisenä aikana, jolloin palvelut tarjotaan Keljonkankaan neuvolasta
  • Säynätsalon neuvola on suljettu 27.6- 31.7. välisenä aikana, jolloin palvelut tarjotaan Keljonkankaan neuvolasta.
  • Uuraisten neuvolan palvelut tarjotaan Tikkakosken neuvolasta ajalla 4.7-31.7.
  • Hankasalmen neuvola on avoinna vain ke-pe ajalla 11.7.-5.8, kiireellisissä tilanteissa yhteys neuvolan keskitettyyn puhelinpalveluun. 
  • Keskitetyn ehkäisy- ja perhesuunnitteluneuvolan puhelinajat toimivat supistettuna 27.6. -8.8. välisenä aikana, puhelinaika ma-pe vain klo 8:30 – 10. 

Neuvolat

Nuorisopalvelut

Nuorten talon Walk in -palvelussa on poikkeusaukioloaika heinäkuussa ma-to klo 12-16 avoinna (normaalisti on klo 12-17). Nuorten taidetyöpaja on suljettuna 11.-31.7.2022. Nuorisotilojen aukioloajat ja muu toiminta kesän aikana: Nuorisopalvelujen poikkeavat aukioloajat

Opiskeluterveydenhuolto

Aamuvastaanotto Sepänkadun keskitetyssä toimipisteessä toimii ma-pe 8-10.30, myös neuvontapuhelimeen vastataan kiireellisissä asioissa tuttuun tapaan ma-to 8-16 ja pe 8-13.
Juhannusta edeltävänä torstaina 23.6. neuvontapuhelin sulkeutuu jo klo 13.

Lääkäripalvelut ovat suppeammat heinäkuun aikana.

Opiskeluterveydenhuolto

Oppilas- ja opiskelijahuolto

Oppilas- ja opiskelijahuollon koulukuraattorit, koulupsykologit ja psykiatrisen sairaanhoitajan tavoittaa kesällä parhaiten kesäkuussa puhelinaikana tiistaisin ja torstaisin kello 10–11 ja psykiatrisen sairaanhoitajan tiistaisin kello 10–12.

Oppilas- ja opiskelijahuolto

Palvelukeskus Hanska

Hanska on suljettuna 27.6.-17.7. 

Kahvia ja voileipää on kuitenkin asiakkaille tarjolla ulkotiloissa 27.6.–6.7., ja sitä jakavat Sovatekin Tukialus-hankkeen työntekijät.

Lämmintä lounasta ei ole tarjolla ajalla 18.-31.7., mutta tarjolla lounasaikaan on muun muassa kahvia, leipää, puuroa ja jogurttia. 

Palvelupiste Hanska

Potilasasiamies

Potilasasiamiestoiminnassa on sulku ajalla 11.-24.7. 

Potilasasiamies 

Suomen käsityön museo

Museo avoinna ti-su klo 11-18.

Poikkeuksia aukioloaikoihin kesällä 2022:

  • Helluntai: su 5.6., klo 11–18 
  • Juhannus: pe–su 24.–26.6., suljettu

www.craftmuseum.fi

Työllisyyspalvelut

23.6., Juhannuksen aatonaattona, olemme avoinna poikkeuksellisesti 9 - 14.00.

Työllisyyspalvelut

Suun terveydenhuolto

Suun terveydenhuollon ajanvaraus palvelee arkisin klo 8-16 numerosta p. 014-26 60 126. 

Toiminta on kesällä supistettua. Koko kesän ovat auki Kyllön, Palokan ja Novan hammashoitolat. 

Hammashoitolan ollessa suljettu, kiireellisen hoidon saa avoinna olevista hammashoitoloista. Hoitopaikka ilmoitetaan aikaa varattaessa.

Poikkeavat aukioloajat:

Hankasalmen hammashoitola, suljettu 21.7.-14.8.22
Huhtasuon hammashoitola, suljettu 18.7.-31.7.22
Keljonkankaan yhtenäiskoulun hammashoitola, suljettu 6.6.-9.8.22
Korpilahden hammashoitola, suljettu 4.7.-31.7.22
Kuokkalan yhtenäiskoulun hammashoitola, suljettu 27.6.-7.8.22
Sampoharjun hammashoitola, suljettu 11.7.-24.7.22
Säynätsalon hammashoitola, suljettu 4.7.-17.7.22
Tikkakosken hammashoitola, suljettu 27.6.-7.8.22
Uuraisten hammashoitola, suljettu 4.7.-31.7.22

Suun terveydenhuolto

Vammaisten asumispalvelut

Kortteeri suljettu ajalla 1.7.-31.7.2022

Vammaisten henkilöiden asuminen

Vammaispalveluiden päivä- ja työtoiminta

Impro suljettu ajalla 11.7.-8.8.2022
Korpilahden toimintakeskus suljettu ajalla 4.7.-1.8.2022
Kortetupa suljettu ajalla 4.-31.7.2022
Kortepohjan päivätoiminta ryhmä 2 suljettu ajalla 11.7.-7.8.2022
Kortepohjan päivätoiminta ryhmä 1 suljettu ajalla 14.7.-14.8.2022
Kotilo suljettu ajalla 27.6.-24.7.2022
Kätevä suljettu ajalla 11.7.-8.8.2022
Passeli suljettu ajalla 4.7.-1.8.2022
Päivätupa suljettu ajalla 4.7.-1.8.2022
Retro suljettu ajalla 6.6.-4.7.2022
Vaajaharjun toimintakeskus suljettu ajalla 14.7.-10.8.2022

Päivä- ja työtoiminta

Vapaaehtoistoiminnan palvelut

Vapari on suljettu 23.6.–31.7.
Kerta-apu on tauolla 20.6.–21.8.

Vapaaehtoistoiminnan palvelut - Vapari

Asiasanat: