Suoraan sisältöön
Jyväskylän kaupunki > Ykkönen > 2010 > Jyväskylä Sinfonian syksy aaltoilee klassista, jazzia ja elokuvamusiikkia

Jyväskylä Sinfonian syksy aaltoilee klassista, jazzia ja elokuvamusiikkia

Alina Pogostkina, kuva: Hans BlosseySyksyn aikana muistetaan 200-vuotisjuhlaansa viettävää Frédéric Chopinia ja joulukuun suomalaisen musiikin viikolla Jean Sibeliusta, jonka hilpeitä Humoreskeja tulkitsee Sibelius-viulukilpailun voittanut virtuoosi Alina Pogostkina. Kauden avaus täyttää monien toiveet, ohjelmassa on Antonin Dvořákin sellokonsertto ja Anton Brucknerin toinen sinfonia. Felix Mendelssohnin sinfoniat tuovat tuulahduksia Skotlannista ja Italiasta, kun taas syyskuinen konsertti on täynnä ranskalaissäveltäjien vokaali- ja orkesteriteoksia. Harvinaista herkkua ovat Johannes Brahmsin monumentaalinen toinen pianokonsertto ja Modest Musorgskin mestarillinen Näyttelykuvia-sarja. Suomen nykysäveltäjien kärkeen kuuluvan Lotta Wennäkosken Hava edustaa ohjelmiston modernia puolta.

Konkarin ja aloittelijan ajatuksia syksyn ohjelmasta

Konsertti uudessa Kuokkalan kirkossa ja suvereeni, loistava sellisti heti alkukaudella kohottaa vakituisen konserteissa kävijän Kati Rinteen tunnelmaa.
- Eniten minua kiehtoo kauden monipuolisuus sekä Patrick Gallois’n loistavilla suhteillaan tänne tuomat solistit sekä se, että hän on myös loistava huilisti. Tunnen itseni oikein otetuksi, kun vilkaisen 8.12. konsertin ohjelmaa – Jean Sibeliuksen ja Lotta Wennäkosken sävellykset samassa konsertissa. Se nostaa arjen yläpuolelle, hehkuttaa Kati Rinne.

Henri Sigfridsson, kuva: Marco BorggrevePerinteinen klassinen musiikki ja säveltäjänimet Mendelssohn, Chopin ja Schumann saavat ensiaskeliaan konserteissa käyvän Riitta Miettisen kiinnostuksen heräämään.
- Ensin pitää tutustua perusasioihin, kunnes ymmärrys laajenee. Kauhuelokuvamusiikin konserttiin on mukava tuoda kasvavia konsertissa kävijöitä, kuten kummipoikani. Mielestäni suosikkisäveltäjäni Sibeliuksen musiikkia on kuitenkin ihan liian vähän, jatkaa Riitta.

Unohtumattomia hetkiä upean solistikaartin seurassa

Pitkän linjan sellotaiteilija, Sibelius-Akatemian sellonsoiton professori Martti Rousi avaa konserttikauden, jota jatkaa ruotsalainen kapellimestari-sopraanopariskunta Mika ja Agneta Eichenholtz. Chopin-taiturina mainetta niittänyt Janne Mertanen ei ole syksyn ainoa pianistivieras, sillä kansainvälistä kilpailumenestystä saavuttanut Henri Sigfridsson vierailee ensimmäistä kertaa Jyväskylässä. Edellisten tavoin Suomesta maailmanmaineeseen yltänyt Jouko Harjanne esittelee taitojaan lokakuussa soittamalla Hummelin Trumpettikonserton. Pyhäinpäivän konsertti saa solisteikseen sisaruspari Johanna Rusanen-Kartanon ja Ville Rusasen. Orkesterin omista soittajista esiin astuu fagotisti Sanna Hihnala. Yksi tämän hetken kysytyimmistä aasialaisista kapellimestareista, Young Chil Lee, johtaa marraskuisen Chopin-konsertin.

Levytyskonsertti, jazzia, kauhumusiikkia sekä kamarimusiikin ilta

Tianwa Yang, kuva: Tianwa Yang gallerieEnnen varsinaisen kauden alkua Jyväskylä Sinfonia konsertoi ensimmäistä kertaa helmikuussa valmistuneessa Kuokkalan kirkossa. Kiinalainen nuori viulistilahjakkuus Tianwa Yang levyttää konsertin jälkeen orkesterin kanssa Mendelssohnin molemmat viulukonsertot, joista toinen kuullaan myös konsertin solistiteoksena.

Jyväskyläläinen Tessa Virta esittää lokakuisessa sävellyskonsertissaan yhdessä omien muusikoidensa ja Jyväskylä Sinfonian kanssa persoonallista sinfonista jazzia. Perinteisestä kaavasta poikkeaa myös karmiva kauhu- ja jännityselokuvien musiikista koostuva teemakonsertti. Kamarikonsertissa Aalto-salissa esitellään cembaloa monipuolisena kamarimusiikkisoittimena ja kuullaan sikermä eritunnelmaisia teoksia Telemannista aina Esa-Pekka Saloseen saakka.

Levyllinen Friedrich Wittin musiikkia ilmestyy

Heti kauden alussa orkesterilta ilmestyy levy, joka sisältää Beethovenin aikalaisen Friedrich Wittin kaksi sinfoniaa ja huilukonserton. Levytyksen kapellimestarina ja huilusolistina on Patrick Gallois. Aikoinaan levyllä kuultavaa Wittin Jena-sinfoniaa pidettiin Beethovenin säveltämänä ja sitä soitettiin ahkerasti ympäri Eurooppaa. Myöhemmin paljastui, että sinfonian olikin säveltänyt Friedrich Witt, joka siis aivan ilmeisesti jäi aikanaan turhaan Beethovenin varjoon.

Lisätiedot Witt-levystä http://www.prestoclassical.co.uk/r/Naxos/8572089
Jyväskylä Sinfonian kauden kaikki konsertit ohjelmaesittelyineen
http://www.jyvaskylasinfonia.fi/konsertit
Lipunmyynti Lippupiste puh. 0600 900 900 (1,75 €/min+pvm) joka päviä klo 7-22, www.lippu.fi
Myyntipaikat Jyväskylässä: Nikolainkulman lipunmyynti (014) 26 60114, Sokos Info 010 767 3630, Jyväskylän kaupunginteatterin lippumyymälä (014) 26 60110. Myyntipisteiden palvelumaksu on 1,50 €.
Syyskauden kausiliput ovat myynnissä 1.9. saakka. Myös kertaliput ovat myynnissä nyt!

Teksti: Mari Itäranta
Kuvat:
Agneta Eichenholtz, kuva: Mats Bäcker
Henri Sigfridsson, kuva: Marco Borggreve
Alina Pogostkina, kuva: Hans Blossey
Tianwa Yang, kuva: Tianwa Yang gallerie
Etusivulla Sanna Hihnala, kuva: Pekka Rötkönen

2010

20.12. Tule joulu vähäjätteinen!

13.12. Päivähoidon palvelurahaa myös omasta lapsesta vuoden 2011 alusta

9.12. Tervetuloa Käsityöläisten Joulutorille ja Jouluiselle Taidebasaarille

7.12. 10-vuotias nuorten nettilehti Painovirhe juhlii printtijulkaisun myötä

2.12. Kevään rientoja tarjolla Jyväskylän kansalaisopistossa

29.11. Sinfonian keväässä on taiteilijoita viideltä vuosikymmeneltä

22.11 Kehitysvammaisten viikkoa vietetään ensimmäistä kertaa Jyväskylässä

17.11. Jyväskylän paloasemilla Päivä Paloasemalla

8.11. Ansa on jännäri Hitchcockin hengessä

1.11. Nuori, Ajatuksesi auttavat

26.10. Turvallisuus päivähoidossa

19.10. Kaupunginteatterin Vaavin salattu elämä on kurkistus yölliseen seikkailuun

11.10. Sammuta ja säädä!

4.10. Jyväskylä Sinfonian ohjelmisto laajenee jazziin ja kauhuun

27.9. Meitä on moneksi - vanhustenviikko 2010

20.9. Valon kaupunki –tapahtuma on vitamiiniruiske syyspimeää vastaan

13.9. Nuorten kysy-palsta syyskuussa myös vanhemmille

10.9. Fiksu liikenne, parempi arki

6.9. Päivitä tietosi jätteiden lajittelusta

2.9. Lapsilla monipuolinen kulttuurisyksy

31.8. Jyväskylän kansalaisopistoon ilmoittaudutaan ennätystahtiin

26.8. Forumin nuoret nostaa esille vakavia aiheita

23.8. Nuorisopalvelujen syksy starttaa SyysOpen -tapahtumassa

16.8. Jyväskylä Sinfonian syksy aaltoilee klassista, jazzia ja elokuvamusiikkia

13.8. Taidetta ja ystäviä Poznanissa

12.8. Kulttuurivieraita ystävyyskunta Jaroslavlista

10.8. Täyttä elämää sivutaskussa – Innehållsrikt liv i sidofickan

5.8. Jyväskylän yksityiset perhepäivähoitajat Klemmarissa

2.8. Kansalaisopiston esite - elokuun ehdoton lukupaketti

26.7. Rallijuhlat alkavat Jyväskylässä

19.7. Antiikin kielet ja kulttuuri kutsuvat jälleen

12.7. Nautinnollista kesää ja Kesää

7.7. Kaarnaveneitä ja eläinkepukoita Suomen Käsityön Museossa

28.6. Ranta kunnossa koko kesän!

21.6. Aikuisten K-18 kesäduuni

14.6. Vesi pärskyy Jyväskylän uimarannoilla

7.6. Jyväskylän iloisimmat autoilijat löytää Viitaniemen liikennepuistosta

31.5. Pitkäaikaishoidossa leivotaan ja juhlitaan kuten kotonakin

24.5. Taistelu pujoa ja jättiläisukonputkea vastaan jatkuu tänäkin kesänä

19.5. Kesänäyttely tuo kaivattuja klassikoita Jyväskylään

17.5. Lasten kesä avataan Lounaispuistossa

10.5. Nuorten kesä on tehty lomailusta, tekemisestä, kesätöistä, tulevaisuuden suunnittelusta…

7.5. Kävelykadulla iloitaan vedestä ja lämmöstä 22.5.

3.5. Kyrmyn oma kirjasto

26.4. Liikuntarakentamisen suuntaviivat Jyväskylässä

19.4. Siistitään kaupunki yhdessä kesäkuntoon – tervetuloa talkoisiin!

15.4. Kansalaisopistossa juhlitaan kevättä

13.4. Nuori – Tsemppiä ja voimaa loppukevääseen!

6.4. Heinähattu ja Vilttitossu vilistävät kaupunginteatterin suurella näyttämöllä

29.3. Mopoharrastajille tärkeintä on mopotoveruus

25.3. Näyttelijä Hanna Liinoja - intohimona teatteri

22.3. Lapset ja nuoret! Huhtikuussa haetaan taideharrastuksiin kansalaisopistoon

15.3. Jyväskyläläinen Lupa olla ISÄ -projekti johdattaa pohtimaan isyyttä

8.3. Jyväskylän kaupunki juhlatuulella

4.3. RockAll – Rokkivoimalla nuorten ääni kuuluville

1.3. Ysiluokkalaiset tekevät tähänastisten opintojen tärkeimmän valinnan 1.-19.3.

22.2. Ilmari Hannikainen -pianokilpailu on suurin kansallinen pianokilpailumme

16.2. Liikuntaneuvonnasta potkua liikunnan aloittamiseen

8.2. Big Boom valloittaa Lutakon

1.2. 2000 esikoululaista saa kierrätysoppia peikolta

25.1. Nuorisopalvelujen keväässä korostuu tekeminen ja teemat

20.1. Arthur Millerin Tulikoe ravistelee ja haastaa katsojan

13.1. Suomen käsityön museo on täynnä paperia

4.1. Kansalaisopiston kevätlukukausi käynnistyy 11.1.2010

« aiempia Ykkösiä

* = linkki ulos
** = linkki seutusivuille


Copyright © Jyväskylän kaupunki 2012 | Sivun alkuun | Tietoja sivustosta