Suoraan sisältöön
Jyväskylän kaupunki > Ykkönen > 2008 > Energiansäästöviikolla vastustetaan valmiustiloja

Energiansäästöviikolla vastustetaan valmiustiloja

Kännykkä laturissaTällä viikolla kannattaa kiinnittää erityistä huomiota omiin energiankäyttötottumuksiinsa, sillä parhaillaan vietetään valtakunnallista energiansäästöviikkoa. Teemaviikon tarkoituksena on nostaa esiin sekä kysymyksiä että vastauksia energiatehokkuudesta sekä lisätä tietoisuutta erilaisista energiansäästökeinoista. Energiansäästöviikkoa vietetään joka vuosi lokakuussa viikolla 41, tänä vuonna 6.-12.10.

Aloita OnOff-suhde!

Jyväskylässäkin kampanjoidaan energiansäästöviikolla tuomalla esiin keinoja, kuinka jokainen voi omilla valinnoillaan tehostaa energiankäyttöään. Monissa virastoissa, Jyväskylän kaupunki mukaan lukien, on haastettu henkilöstö mukaan energiansäästötalkoisiin teemalla ”Stand up against stand by – vastusta valmiustiloja”. JAPA ry puolestaan haastaa virastojen henkilöstön lisäksi kaikki asukkaat aloittamaan OnOff-suhteen eli sammuttamaan turhat valmiustilat laitteista.

Laitteiden valmiustilat kuluttavat sähköä vaikkei laitetta käytetä. Valmiustilat ovatkin yksi suurimmista turhan energian kuluttajista. Televisiot, tietokoneet ja näytöt, dvd:t, digiboxit ja muut laitteet kannattaa aina sulkea yöksi virtakytkimestä.

Näytönsäästäjä ei säästä energiaa

on/offEsimerkiksi tietokoneen näyttö kannattaa sammuttaa virtanapista jo lyhyidenkin taukojen ajaksi. Näytöllä olevat tiedot eivät häviä, kun näytön sammuttaa virtanapista. Tiesitkö muuten, että näytönsäästäjät eli näytöllä liikkuvat kuvat eivät sitä vastoin säästä energiaa? Päinvastoin, ne voivat jopa kasvattaa työaseman sähkönkulutusta. Ne on aikoinaan kehitetty kuvaputkinäytöille, joissa pitkään päällä oleva kuva saattoi ”palaa” kiinni kuvaruudulle. Näytönsäästäjän sijaan ota siis näytön virtanappi aktiiviseen käyttöön!

Myöskään sähkölaitteiden latureita ei kannata jättää turhaan pistokkeeseen, sillä pistokkeessa kiinni olevat laturit kuluttavat energiaa myös silloin, kun laite ei ole latauksessa. Jos koko maailman kännykänkäyttäjät muistaisivat irrottaa laturin pistokkeesta, vuodessa säästyisi yhtä paljon energiaa kuin 100 000 keskikokoista eurooppalaista kotitaloutta kuluttaa!

Selvitä sähkövarkaat mittarilla

Oman kodin sähkösyöpöt voi selvittää helposti energiankulutusmittarilla. Sellaisen voi saada ilmaiseksi lainaan esimerkiksi paikalliselta energiayhtiöltä. Helppokäyttöisen kulutusmittarin avulla voit vertailla kotona vaikkapa kannettavan ja pöytätietokoneen energiankulutusta. Kannettava tietokone on huomattavasti energiataloudellisempi kuin perinteisempi pöytäkone. Litteän näytön hankkiminen puolestaan vähentää pöytäkoneen energiankulutusta, mutta jää silti kauas kannettavan koneen nuukasta kulutuksesta.

Eri laitteiden energiankulutusta ja säästömahdollisuuksia voi käydä vertailemassa myös virtuaalisesti osoitteessa www.energianeuvoja.fi*.
Lue lisää energiansäästövinkkejä: www.energiansaastoviikko.fi*.

Teksti ja kuvat:
Kati Kankainen

2008

31.12. Uuteen Jyväskylään 1.1.2009

15.12. Jyväskylä Sinfonian elämänmakuinen kevätkausi

9.12. Käsityöläisten joulutori la-su 13-14.12.2008 klo 11-18

1.12. Kansalaisopiston kevään 2009 esite koteihin

24.11. Käsityökisassa etsitään vaihtoehtoja lahjapaperille

17.11. Mikä ihmeen Nuorten Taidetyöpaja?

13.11. Seksuaalisuus kuuluu terveyteen

10.11. Ihmisen verso kasvaa, kehittyy ja oppii

3.11. Suomen Lasten Parlamentin täysistunto Jyväskylässä 7.11.

27.10. Uuden Jyväskylän talousarviossa ennätysinvestoinnit

13.10. Kunnallisvaalit lähestyvät - vaikuta Uuden Jyväskylän asioihin!

10.10. Energiansäästöviikolla vastustetaan valmiustiloja

2.10. Vanhuksen arki on virikkeitä täynnä

29.9. Mustan komedian kolme hauskaa naista

19.9. Lasten lysti kulttuurisyksy tapahtumia pullollaan

12.9. Valo on Jyväskylässä -tapahtuma tuo esille valon myös taiteen keinoin

8.9. Jyväskylän-Korpilahden alueen pienvedet

1.9. Lontoossa yli 20 vuotta täysille katsomoille pyörinyt Veriveljet-musikaali avaa Jyväskylän kaupunginteatterin syksyn

25.8. Arkkitehdit ja tutkijat kokoontuvat Alvar Aalto –tutkijatapaamiseen Jyväskylään 30.–31.8.2008

18.8. Myrsky -elokuvan puvustuksia Jyväskylässä

11.8. Ilkivalta aiheuttaa kuluja ja mielipahaa

4.8. Kansalaisopistoissa rakennetaan hyvinvointia

28.7. Neste Oil Ralli 31.7–3.8.2008

21.7. Killerillä jotain uutta, jotain vanhaa

14.7. Jyväskylä Sinfonian syksyn 2008 ohjelmistossa löytyy kauhua ja kauneutta

4.7. Jyväskylän Kesä sykkii elämää 8.-13.7.

24.6. Säällä kuin säällä museoon!

16.6. Haittakasveja hävitetään kilpaillen ja kampanjoiden

9.6. Painovirhe avaa silmät toimittajan työlle

6.2. Jyväskylä Summer Jazzien jazzklubeilla kovia esiintyjiä monenlaisen menon ystäville

27.5. Suomen käsityön museon perusnäyttelyt uudistuvat

19.5. Jyväskylä Sinfonia festivaalikesästä syyskauden avaukseen

12.5. Miltä pihasi näyttää?

6.5. Katse kaupungin komistuksiin

28.4. Kesällä kampanjoidaan mäyräkoirien heitteillejättöä vastaan

21.4. Kevät on näytön paikka kansalaisopistossa

16.4. Opiskelija tarvitsee elantoa kesälläkin

7.4. Genväg till Sverige - Sverigedag i Jyväskylä

31.3. Kansalaisopiston taiteen perusopetukseen haetaan 1.4. alkaen

20.3. 171-vuotias Jyväskylä juhlii Jyväskylän päiviä 25.3. alkaen

13.3. Lounaasta tehoa, elämyksiä ja virkistystä

10.3. Rudolf Barshai konsertoi ja levyttää Jyväskylässä

4.3. Sotkutonta päivää! -kampanja käynnistynyt

25.2. Jyväskylä Sinfonia konsertoi Valtakunnallisten Puhallinpäivien konserttisarjassa

19.2. Uusi Jyväskylä - uusin askelin huomiseen luottaen

11.2. Mitkat saapuvat

4.2. Vasullinen asiaa lapsesta

28.1. Anssu-peikko innostaa lapsia lajittelemaan

23.1. Hymyä nuorten elämään

14.1. Ilmaista oppia kansalaisopistosta

2.1. Jyväskylä Sinfonialla on nimekkäiden kapellimestarien kevät

« aiempia Ykkösiä

* = linkki ulos
** = linkki seutusivuille


Copyright © Jyväskylän kaupunki 2012 | Sivun alkuun | Tietoja sivustosta